Ledger-Enquirer All-Bi-City tennis teams: capsules and photos

June 4, 2011 

PLAYER OF THE YEAR: HUNTER SPICER NORTHSIDE

Grade: Sr.

Stats: 17-3 with two of the losses coming in third-set tiebreakers; undefeated in Region 1-AAAA matches

Team: Advanced to Class AAA state quarterfinals

COACH OF THE YEAR: TIM ZABEL NORTHSIDE

Team: 17-6 record; advanced to Class AAA state quarterfinals

CARLOS ARANA NORTHSIDE

Grade: Jr.

Stats: 20-3, lost only one match at No. 2 singles, undefeated in Region 1-AAAA matches

Team: Advanced to Class AAA state quarterfinals

KAZUKI ONOE BROOKSTONE

Grade: Fr.

Stats: 19-3 at No. 1 singles; undefeated in Class A state tournament

Team: Advanced to Class A state semifinals

JAMES SMITH HARRIS COUNTY

Grade: Sr.

Stats: 10-5 at No. 1 singles

Team: Advanced to first round of Class AAAA state tournament

BRETT BLEVINS CENTRAL

Grade: Jr.

Stats: 9-7 at No. 1 singles; advanced to semifinals of state sectionals

Team: Advanced to semifinals of state sectionals

BARAN BARIS, BROOKSTONE

Grade: Fr.

Stats: 19-3 at No. 2 singles, undefeated in Class A state tournament

Team: Advanced to Class A state semifinals

GEORGE ADAMS BROOKSTONE

Grade: Jr.

Stats: 20-2 at No. 3 singles; undefeated in Region 4-A play

Team: Advanced to Class A state semifinals

BRIAN EZELL GLENWOOD

Grade: Sr.

Stats: 16-0, won AISA state championship

Team: AISA state runner-up

JUDSON HUMPHRIES GLENWOOD

Grade: Sr.

Stats: 15-1, won AISA state championship

Team: AISA state runner-up

WALT TRUSSELL BROOKSTONE

Grade: Sr.

Stats: 19-2 at No. 1 doubles; undefeated in Region 4-A play

Team: Advanced to Class A state semifinals

JOO-YEOK LEE BROOKSTONE

Grade: Jr.

Stats: 19-2 at No. 1 doubles; undefeated in Region 4-A play

Team: Advanced to Class A state semifinals

BRETT MCLEMORE HARRIS COUNTY

Grade: Sr.

Stats: 10-4 at No. 1 doubles

Team: Advanced to first round of Class AAAA state tournament

TANNER CHILDS HARRIS COUNTY

Grade: Sr.

Stats: 10-4 at No. 1 doubles

Team: Advanced to first round of Class AAAA state tournament

JABEZ BEAZER, BROOKSTONE

Grade: Sr.

Stats: Played No. 2 doubles

Team: Advanced to Class A state semifinals

ALEX GLASS BROOKSTONE

Grade: Sr.

Stats: 17-5 in doubles, undefeated in Region 4-A matches

Team: Advanced to Class A state semifinals

SECOND TEAMS

BOYS

Kirk vonHilsheimer, Columbus; Matt Hollis, Calvary Christian; William Sizemore, Calvary Christian; Matt Harris, Columbus; Robert Monfort, Columbus; Ryne Hauke, Shaw; Aaron Broome, Shaw; Min Kwon Lee, Columbus; Brent Buck, Columbus; Kyle Griswould, Northside; Michael Samuel, Northside; Ryan Gordon, Columbus; Ellis Bunn, Columbus; Jacob Narde, Northside; Jacob Worthington

GIRLS

Brianna Naman, Columbus; Rachel Harp, Columbus; Delaney Harrison, Calvary Christian; Kate Waddell, Brookstone; Rebecca Levy, Brookstone; Hendley Badcock, Brookstone; Chastity Hill, Central

HONORABLE MENTION

Boys: Isaiah Edmonds, Central; Cole Rowan, Northside; Alex vonHilsheimer, Columbus

Girls: Jasmine Lee, Central; Sasa Bruce, Brookstone; Rosie Jeffrey, Brookstone; Mallory McKee, Northside; Meaghan Stinson, Northside; Lacie Hester, Northside.

HOW THEY VOTED

BOYS

Coaches that nominated athletes: Brookstone, Calvary, Central-Phenix City, Columbus, Glenwood, Hardaway, Harris County, Northside.

Coaches that voted: Brookstone; Central-Phenix City; Columbus; Northside.

GIRLS

Coaches that nominated athletes: Brookstone, Calvary, Central-Phenix City, Columbus, Hardaway, Harris County, Northside.

Coaches that voted: Brookstone; Central-Phenix City; Columbus; Northside.

PLAYER OF THE YEAR: KATHERINE WHITE BROOKSTONE

Grade: Sr.

Stats: 12-2 at No. 1 singles

Team: Advanced to Class A state semifinals

COACH OF THE YEAR: MARY LYNNE CUMISKEY BROOKSTONE

Team: Advanced to Class A state semifinals

HALEY POWELL HARRIS COUNTY

Grade: So.

Stats: 11-3 at No. 1 singles

Team: 11-5 record

HENSSEY Ngo BROOKSTONE

Grade: Jr.

Stats: 11-2 at No. 2 singles

Team: Advanced to Class A state semifinals

DANIELLA GLOVER COLUMBUS

Grade: Sr.

Stats: 15-7 at No. 2 doubles

Team: Advanced to second round of Class AAA state tournament

ERIN POGUE CENTRAL

Grade: Sr.

Stats: 8-9 at No. 1 singles

Team: Advanced to region tournament

ALEX SNIPES BROOKSTONE

Grade: NA

Stats: 14-2 at No. 3 singles

Team: Advanced to Class A state semifinals

AVERY HUDSON BROOKSTONE

Grade: So.

Stats: 14-4 at No. 1 doubles

Team: Advanced to Class A state semifinals

RACHEL LEVY BROOKSTONE

Grade: So.

Stats: 16-4 at No. 1 doubles

Team: Advanced to Class A state semifinals

ALEX STEWART COLUMBUS

Grade: Sr.

Stats: 15-7 at No. 1 doubles

Team: Advanced to second round of Class AAA state tournament

DEVIN MACDONALD COLUMBUS

Grade: Sr.

Stats: 15-7 at No. 1 doubles

Team: Advanced to second round of Class AAA state tournament

LINDSAY AMMERMAN COLUMBUS

Grade: Jr.

Stats: 10-9 at No. 2 doubles

Team: Advanced to second round of Class AAA state tournament

MCKENZIE TATE, COLUMBUS

Grade: Jr.

Stats: 10-9 record at No. 2 doubles

Team: Advanced to second round of Class AAA state tournament

Ledger-Enquirer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service