(updated) High school basketball tournament schedule

February 13, 2014 

HIGH SCHOOL BASKETBALL POSTSEASON

AHSAA SUB-REGIONALS

GIRLS

Class 6A

Thursday, Feb. 13

Jeff Davis 62, Central 46

Class 5A

Friday, Feb. 14

Saraland at Russell County, 6 p.m.

BOYS

Class 6A

Friday, Feb. 14

Jeff Davis at Central, 8 p.m.

Smiths Station at Carver-Montgomery, 8 p.m.

Class 5A

Saraland at Russell County, 7:30 p.m.

AISA FINAL FOUR

at Huntingdon College, Montgomery, Ala.

Semifinals

Friday, Feb. 14

Girls

Springwood vs. Lee-Scott, 11 a.m.

Glenwood vs. Evangel, 2 p.m.

Boys

Evangel vs. Tuscaloosa Academy, 12:30 p.m.

Glenwood vs. Lee-Scott, 3:30 p.m.

Finals

Tuesday, Feb. 18

Girls championship, 4 p.m.

Boys championship, 6 p.m.

GHSA REGION 1-AAAAA

GIRLS

Tuesday, Feb. 11

(5) Hardaway 55, (4) Thomas County Central 47

Friday, Feb. 14

(6) Harris County at (3) Bainbridge, 6 p.m.

Saturday, Feb. 14

(1) Northside vs. lower seed remaining, 3:30 p.m.

(2) Lee County vs. better seeded team remaining, 6:30 p.m.

Monday, Feb. 17

Consolation, 2 p.m.

Championship, 5 p.m.

BOYS

Tuesday, Feb. 11

(5) Hardaway 45, (4) Thomas County Central 36

Friday, Feb. 14

(6) Harris County at (3) Lee County, 6:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

(2) Northside vs. better seeded team remaining, 5 p.m.

(1) Bainbridge vs. lower seed remaining, 8 p.m.

Monday, Feb. 17

Consolation, 3:30 p.m.

Championship, 6:30 p.m.

REGION 2-AAA

All games at Peach County

BOYS

Monday, Feb. 10

Game 1 -- Peach County 68, Southwest-Macon 52

Game 2 -- Henry County 70, Jackson 43

Game 3 -- Central-Macon 61, Pike County 47

Saturday, Feb. 15

Game 4 -- Henry County vs. Central-Macon, 5:30 p.m.

Game 5 -- Carver vs. Peach County, 8:30 p.m.

Monday, Feb. 17

Consolation and championship

GIRLS

Friday, Feb. 14

Game 1 -- Carver vs. Central-Macon

Game 2 -- Southwest-Macon vs. Henry County

Game 3 -- Pike County vs. Jackson

Saturday, Feb. 15

Game 4 -- Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Game 5 -- Peach County vs. Game 1 winner, 7 p.m.

Monday, Feb. 17

Consolation and championship

REGION 4-A

BOYS

Friday, Feb. 14

at Greenville

Game 1 -- Pacelli vs (7) Central-Talbotton, 3:30 p.m.

Game 2 -- Greenville vs (8) Schley County, 6:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Dooly County

Game 3 -- Brookstone vs Game 2 winner, 5:30 p.m.

Game 4 -- Marion County vs Game 1 winner, 8:30 p.m.

Monday, Feb. 16

at Dooly County

Game 5 -- Hawkinsville vs Game 4 winner, 5:30 p.m.

Game 6 -- Dooly County vs Game 3 winner, 8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 18

at Dooly County

Championship game, 7:30 p.m.

GIRLS

Friday, Feb. 14

at Greenville

Game 1 -- Schley County vs Hawkinsville, 2 p.m.

Game 2 -- Central-Talbotton vs Pacelli, 5 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Dooly County

Game 3 -- Brookstone vs Game 2 winner, 4 p.m.

Game 4 -- Dooly vs Game 1 winner, 7 p.m.

Monday, Feb. 17

at Dooly County

Game 5 -- Greenville vs Game 4 winner, 4 p.m.

Game 6 -- Marion County vs Game 3 winner, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 18

at Dooly County

Championship game, 6 p.m.

Region 5-AAAA

GIRLS

Monday, Feb. 10

at Alexander

Game 1 -- Shaw 38, LaGrange 30

Game 2 -- Alexander 73, Troup 43

Friday, Feb. 14

at Carrollton

Game 3 -- Sandy Creek vs. Alexander, 5 p.m.

Game 4 -- Carrollton vs. Shaw, 6:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Columbus

Game 5 -- Fayette Co. vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Game 6 -- Columbus vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

Monday, Feb. 16

at Alexander

3 p.m. -- Consolation game

6 p.m. -- Championship game

BOYS

Monday, Feb. 10

at LaGrange

Game 1 -- Shaw 68, Troup 51

Game 2 -- LaGrange 62, Columbus 48

Friday, Feb. 14

at Sandy Creek

Game 4 -- Sandy Creek vs. Shaw, 5 p.m.

Game 3 -- Carrollton vs. LaGrange, 6:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Alexander

Game 5 -- Fayette Co. vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Game 6 -- Alexander vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.

Monday, Feb. 16

at Alexander

4:30 p.m, -- Consolation game

7:30 p,m, -- championship game

REGION 5-AA

GIRLS

Monday, Feb. 10

at Bremen

Game 1 -- Bremen 55, Temple 48

Friday, Feb. 14

at Heard County

Game 2 -- Jordan vs. Chattahoochee County, 4 p.m.

Game 3 -- Heard County vs. Bremen, 7 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Manchester

Game 4 -- Bowdon vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Game 5 -- Manchester vs. Game 2 winner, 7 p.m.

Monday, Feb. 16

at Kendrick

Game 6 -- Spencer vs. Game 5 winner, 4 p.m.

Game 7 -- Kendrick vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 18

at Kendrick

Consolation game, 4 p.m.

Championship game, 7 p.m.

BOYS

Monday, Feb. 10

at Bremen

Game 1 -- Temple 63, Chattahoochee County 54

Friday, Feb. 14

at Heard County

Game 2 -- Bremen vs. Heard County, 5:30 p.m.

Game 3 -- Jordan vs. Temple, 8:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

at Mancehster

Game 4 -- Bowdon vs. Game 3 winner, 5:30 p.m.

Game 5 -- Spencer vs. Game 2 winner, 8:30 p.m.

Monday, Feb. 17

at Kendrick

Game 6 -- Kendrick vs. Game 5 winner, 5:30 p.m.

Game 7 -- Manchester vs. Game 4 winner, 8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 18

at Kendrick

Consolation game, 5:30 p.m.

Championship game, 8:30 p.m.

Ledger-Enquirer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service