Local

Friday night's high school football playoff scores

GEORGIA

Class AAAAAA

Second Round

Archer 56, Lee County 13

Colquitt County 51, Dacula 30

Etowah 23, Westlake 6

Hillgrove 38, Roswell 28

McEachern 44, Alpharetta 14

Milton 17, Hughes 14

Newton 15, Central Gwinnett 14

Tucker 26, Grayson 23

Class AAAAA

Second Round

Allatoona 45, Coffee 14

Gainesville 49, Harris County 40

Glynn Academy 31, Creekside 21

Jones County 33, Kell 29

Mays 21, Ware County 18

Northside-Warner Robins 30, Dalton 21

Stockbridge 27, Stephenson 7

Class AAAA

Second Round

Buford 35, Mary Persons 14

Cartersville 34, Baldwin 3

Marist 31, Griffin 21

North Oconee 14, Cairo 7

Sandy Creek 29, Wayne County 7

St. Pius X 52, Eastside 20

West Laurens 30, Stephens County 14

Woodward Academy 28, Burke County 6

Class AAA

Second Round

Blessed Trinity 42, Adairsville 8

Calhoun 38, Cedar Grove 18

Elbert County 54, Appling County 3

Hart County 7, Cook 0

Jefferson 27, Dodge County 7

Pierce County 49, Oconee County 6

Washington County 31, Callaway 7

Westminster 27, Central-Carrollton 10

Class AA

Second Round

Benedictine Military 42, Rabun County 9

Brooks County 21, Washington-Wilkes 14

Fitzgerald 48, Model 14

Greater Atlanta Christian 48, Lamar County 20

Heard County 28, Screven County 6

Lovett 42, Macon County 8

Pace Academy 57, Jefferson County 50

Vidalia 45, Coosa 14

Class A Public

First Round

Calhoun County 13, Mitchell County 12

Charlton County 23, Lincoln County 22, OT

Commerce 37, Clinch County 7

Dooly County 29, Claxton 18

Hawkinsville 20, Jenkins County 14

Irwin County 28, Atkinson County 0

Marion County 52, Greenville 6

Mt. Zion-Carrollton 30, Emanuel County Institute 21

Class A Private

First Round

Aquinas 42, St. Francis 28

Calvary Day 26, Christian Heritage 7

Eagle's Landing Christian 34, Athens Christian 0

Mt. Paran Christian 45, Stratford 14

Mt. Pisgah Christian 38, Landmark Christian 14

Prince Avenue Christian 55, First Presbyterian Day 30

Savannah Christian Prep 49, Pacelli Catholic 26

Tattnall Square 23, Pinecrest 0

GISA Class AAA Tournament

Semifinal

Pinewood Christian 28, John Milledge 21

Westfield 28, Deerfield-Windsor 7

GISA Class AA Tournament

Semifinal

Memorial Day 21, Georgia Christian 14

Piedmont 38, Monsignor Donovan 27

ALABAMA

AISA Class A

Championship

Abbeville Christian Academy 25, Patrician Academy 14

AISA Class AA

Championship

Edgewood Academy 55, Marengo Academy 25

AISA Class AAA

Championship

Escambia Academy 35, Bessemer Academy 28

Class 1A

Quarterfinals

Billingsley 20, Brantley 14

Hubbertville 44, Ragland 20

Maplesville 42, Notasulga 22

Marion County 56, Cedar Bluff 22

Class 2A

Quarterfinals

Elba 33, G.W. Long 10

Fyffe 49, Tanner 21

Ranburne 15, Woodland 3

Washington County 60, Flomaton 0

Class 3A

Quarterfinals

Dale County 48, Montgomery Academy 21

Glencoe 48, Colbert County 19

Gordo 35, Opp 6

Madison Academy 56, Walter Wellborn 8

Class 4A

Quarterfinals

Cordova 35, Haleyville 16

Deshler 20, Fayette County 14

Leeds 62, Munford 0

UMS-Wright 49, Straughn 12

Class 5A

Quarterfinals

Jackson 30, Greenville 7

Madison County 28, East Limestone 7

Pleasant Grove 26, Guntersville 0

St. Paul's 38, B.C. Rain 0

Class 6A

Quarterfinals

Clay-Chalkville 38, Decatur 10

Florence 49, Gardendale 14

Saraland 35, Hillcrest 20

Spanish Fort 24, McAdory 21

Class 7A

Third Round

Hoover 42, Gadsden 7

Prattville 42, Foley 17

  Comments