High School Sports

2012 Ledger-Enquirer All-Bi-City cross country team

Boys Runnerof the Year

HAKEEM MUSTAFAA

School: Shaw

Grade: Sophomore

Stats: Top time of 15:23.7; finished fourth at state

Boys Coachof the Year

RON PETERS

School: Smiths Station

Stats: Team won seven meets and was the AHSAA 6A-Section 2 champions; finished 3rd in state meet

Boys first team

REID MCCLENNY

School: Smiths Station

Grade: Senior

Stats: Won two meets and had top time of 15:51; finished third at state

ABRAHAM PEREZ

School: Northside

Grade: Junior

Stats: Top time of 16:12; finished first at region meet and 30th at state

AUSTIN STEWART

School: Smiths Station

Grade: Senior

Stats: Won two meets and had top time of 16:18; finished sixth at state

KYLE BRITT

School: Smiths Station

Grade: Junior

Stats: Had five top-10 finishes and a top time of 16:39; finished 16th at state

ZACH SAUCIER

School: Columbus

Grade: Senior

Stats: Top time of 16:48; finished 33rd at state meet

ANTONIO MORGAN

School: Smiths Station

Grade: Senior

Stats: Had three top-10 finishes and a top time of 16:50; finished 31st at state

BO BRIDGES

School: Columbus

Grade: Junior

Stats: Top time of 16:59; finished 26th at state

Girls Runnerof the Year

MORGAN RYFFE

School: Northside

Grade: Senior

Stats: Top time of 19:55; finished first in her region and 95th at state

Girls Coachof the Year

CASSIDY STECENKO

School: Smiths Station

Stats: Team finished third at sectional meet and 13th at state

Girls First Team

KENYA GONZALEZ

School: Shaw

Grade: Senior

Stats: Top time of 20:03.48

KAYLEIGH GREEN

School: Smiths Station

Grade: Eighth

Stats: Top time of 20:06; Won one meet and had five top-10 finishes

BREALLE HENRY

School: Northside

Grade: Sophomore

Stats: Top time of 20:07; finished third in her region and 63rd at state

RAJA GONZALEZ

School: Columbus

Grade: Sophomore

Stats: Top time of 20:16; finished 53rd at state

SHY'KEYA WIMBERLY

School: Smiths Station

Grade: Junior

Stats: Top time of 21:04; had four top-10 finishes

SHANIA MCCRACKEN

School: Smiths Station

Grade: Eighth

Stats: Top time of 21:07; had four top-10 finishes

Honorable Mention

Boys

Columbus: Connor Gilpatrick, Clayton Slake; Smiths Station: Jerric McCoy, Kyle Currington, Trevor Britt; Spencer: Eddie Stafford

Girls

Columbus: Meg Williams, Mary Catharine Martin; Northside: Tiera Roberts; Shaw: Kayla McGuire; Smiths Station: Paige Porterfield, Izzy Belton

  Comments