High School Sports

(Updated) Region and area basketball schedules for Bi-City teams

HIGH SCHOOL BASKETBALL

REGION 1-5A

Monday

at Columbus

Girls

Shaw 53, Hardaway 47

Boys

Columbus 65, Hardaway 57

Tuesday

at Northside

Girls

Harris County 47, LaGrange 40

Northside 50, Shaw 33

Wednesday

at Shaw

Boys

Northside 74, Harris County 68

Shaw 72, Columbus 59

Thursday

at Carver

Girls

Columbus 52, Northside 48

Carver 55, Harris County 49

Friday

at LaGrange

Boys

No. 2 Carver vs. Shaw, 6 p.m.

No. 1 LaGrange vs. Northside, 7:30 p.m.

Saturday

at LaGrange

Girls

Northside vs. Harris County, 3 p.m.

Carver vs. Columbus, 6 p.m.

Boys

Friday’s losers, 4:30 p.m.

Friday’s winners, 7:30 p.m.

REGION 2-3A

Monday

at Southwest-Macon

Girls

Southwest 58, Jordan 41

Boys

Kendrick 72, Peach County 57

Tuesday

at Westside-Macon

Girls

Rutland 54, Spencer 42

Westside 50, Southwest 32

Boys

Jackson 57, Jordan 54

Spencer 62, Kendrick 56

Wednesday

at Central-Macon

Girls

Jackson 45, Westside 38

Central 60, Rutland 40

Boys

Rutland 53, Spencer 32

Southwest 76, Jackson 53

Thursday

at Kendrick

Girls

Peach County 70, Central 55

Kendrick 78, Jackson 35

at Central

Boys

Westside 68, Southwest 59

Central 67, Rutland 58

Friday

at Kendrick

Girls

Thursday’s losers, 6 p.m.

Thursday’s winners, 7:30 p.m.

at Central

Boys

Thursday’s losers, 6 p.m.

Thursday’s winners, 7:30 p.m.

Region 4-A

Tuesday

at Schley County

Girls

Schley County 37, Pacelli 24

Boys

Brookstone 52, Schley County 51

Wednesday

at Greenville

Girls

Dooly County 65, Brookstone 63

Central-Talbotton 50, Schley County 23

Boys

Marion County 71, Dooly County 58

Greenville 60, Brookstone 51

Thursday

at Marion County

Girls

No. 4 Hawkinsville vs. Central-Talbotton

No. 3 Marion County vs. Dooly County

Boys

No. 4 Hawkinsville vs. Greenville

Marion County 70, Pacelli 69

Friday

at Taylor County

Girls

No. 2 Greenville vs. Marion/Dooly/Brookstone, 4 p.m.

No. 1 Taylor County vs. Hawkinsville/Central/Pacelli/Schley, 7 p.m.

Boys

No. 2 Central vs. Marion County, 5:30 p.m.

No. 1 Taylor County vs. Hawkinsville/Greenville/Schley/Brookstone, 8:30 p.m.

Saturday

at Taylor County

Girls

Friday’s winners, 2:30 p.m.

Boys

Friday’s winners, 4 p.m.

AHSAA

Area 4-7A

Girls

at Auburn

Wednesday

Central 50, Smiths Station 45

Friday

Auburn vs. Central, 7 p.m.

Boys

at Central

Thursday

Auburn 56, Smiths Station 51

Saturday

Central vs. Auburn, 7 p.m.

Area 5-6A

Boys

at Russell County

Thursday

Ben Russell vs. Opelika, 6:30 p.m.

Russell County vs. Valley, 8 p.m.

Saturday

Thursday’s winners, 5 p.m.

Related stories from Columbus Ledger-Enquirer

  Comments