Valley Preps

High school basketball: Herbert Greene Classic, GACA all-star showcase tip off Saturday



The high school basketball season ran its course in Georgia and Alabama, but you've got one last weekend to get your fix before the AAU season kicks into full steam, if that's your thing.

We've got two biggies on Saturday: The third annual Herbert Greene All-Star Classic at Columbus State and the GACA All-Star Showcase at Armstrong Atlantic State in Savannah, Ga.

The GACA event has junior and senior boys and girls all-star games, but the area's only local player - Carver junior Ariel Butts - will miss the game with a knee injury she's been rehabbing since the region tournament in late February.

If you want local talent or don't want to sacrifice a paycheck to drive to Savannah and back, then you're in luck with the Herbert Greene All-Star Classic, which has a team of Alabama athletes, including a few from Central, Russell County and Smiths Station, and a Georgia team with representatives from most of the city schools and a few from neighboring counties. I'll post the rosters below.

Kendrick boys coach Jacqueri Cannon, who will coach the Georgia team at CSU on Saturday, said it's been fun seeing his all-star team bond through practices this week.

"At first you could tell some of them used to kind of be enemies," Cannon said. "But they've come together really good, and it's been a lot of fun for them to play together."

The Herbert Greene games begin with the girls game at 6 p.m. and the boys follow at about 8 p.m., and there will be a slam dunk and 3-point-shooting contest between games.

Back to those rosters I promised...

North boys team

Shantoine Levy, Central

Emerson Hollis, Central

Jacques Crawford, Loachapoka

Danquale Hannah, Smiths Station

Cameron Porter, Smiths Station

Jakobi Turner, Bullock County

Ryan O'Neal, Bullock County

Rodney Cooper, Russell County

Demarkiel Sims, Russell County

Desmond Henderson, Eufaula

Daniel Forte, Eufaula

Jacoby Payne, Opelika

Jemario Mitchell, Opelika

Jeremy Nolen, Auburn

A.J. Jackson, Auburn

Coach: Carlos Thomas

South boys team

Elbert Elliott, Kendrick

Dwayne Belfield, Kendrick

Desmond Denson, Kendrick

Cameron Baker, Kendrick

DeQuindre Adams, Carver

Jarvis Bentley, Carver

Harry Short, Jordan

Jamaine Burrey, Hardaway

Valenta Williams, Hardaway

Antwann McFarland, Shaw

Jared Pascall, Spencer

Willie Lawrence, Northside

Demarus Jones, Chattahoochee County

Coach: Jacqueri Cannon, Kendrick

North girls team

Kristi Mokube, Central

Courtney Lynn, Eufaula

Alison Richardson, Eufaula

Bernice Hightower, Bullock County

Gabrielle Pritchett, Bullock County

Kaylen Whatley, Opelika

Antionnia Jefferson, Russell County

Brittany Paige, Russell County

Hallie Bentley, Auburn

Kierra Scott, Auburn

Lexus Smith, Auburn

Achaia Cobb, Smiths Station

Valeeta Bellamy, Beauregard

Laveeta Bellamy, Beauregard

Coach: Malcolm Meriweather

South girls team

Jazmin Thomas, Kendrick

Deshanti Lewis, Kendrick

Janai Merritt, Kendrick

Xaviera Bowie, Carver

Jasmine Hood, Carver

La-Shanina Williams, Spencer

Khadijah Lawrence, Hardaway

Evon Nguyen, Shaw

Brea Walker, Pacelli

Akeyvya Jones, Chattahoochee County

Khamiyah Crawford, Northside

Coach: Sterling Hicks, Kendrick

- Chris White (follow me on Twitter @le_chriswhite and at facebook.com/lechriswhite)

  Comments