Valley Preps

Georgia Sportswriters Association All-State football team

From staff reports

2015 GEORGIA SPORTS WRITERS ASSOCIATION ALL-STATE FOOTBALL



All-Classification Player of the Year: Derrick Brown, Lanier, Sr.



CLASS AAAAAA

Offensive Player of the Year: Chase Parrish, Colquitt County, Sr.

Defensive Player of the Year: Julian Rochester, McEachern, Sr.

Coach of the Year: Rush Propst, Colquitt County



First Team

Offense

QB Chase Parrish, Colquitt County, Sr., 6-0, 185

RB Cameryn Brent, Grayson, Sr., 5-8, 190

RB Brittain Brown, Cherokee, Sr., 6-1, 200

WR Major Bellamy, Central Gwinnett, Sr., 5-8, 160

WR Kiel Pollard, Colquitt County, Sr., 6-2, 200

TE Sam Letton, Walton, Sr., 6-3, 240

OL Tremayne Ancrhum, McEachern, Sr., 6-3, 280

OL Chris Barnes, Lee County, Sr., 6-4, 285

OL Tony Gray, Central Gwinnett, Jr., 6-4, 272

OL E.J. Price, Archer, Sr., 6-6, 324

OL Tarik Adams, Lowndes, Sr., 6-3, 300

K Luis Martinez, Colquitt County, Sr., 5-8, 194

ATH Ronnie Blackmon, Westlake, Sr., 5-10, 174



Defense

DL Julian Rochester, McEachern, Sr., 6-6, 330

DL Tomon Fox, Collins Hill, Sr., 6-3, 232

DL DeAndre Gardenshire, Camden County, Sr., 6-2, 205

DL Christion Abercrombie, Westlake, Sr., 6-2, 220

LB Tre Lamar, Roswell, Sr., 6-4, 240

LB Akivie Bailey, Colquitt County, Sr., 5-11, 205

LB Chris Allen, Norcross, Sr., 6-1, 215

LB Dee Walker, Colquitt County, Sr., 6-3, 210

DB Dylan Singleton, Archer, Sr., 5-11, 175

DB Ronnie Blackmon, Westlake, Sr., 5-10, 174

DB Nigel Warrior, Peachtree Ridge, Sr., 5-11, 189

DB Isaiah Pryor, Archer, Jr., 6-2, 190

DB Kishawn Miller, Mill Creek, Sr., 5-10, 170

P Jake Camarda, Norcross, Soph., 6-0, 162

RET Ronnie Blackmon, Westlake, Sr., 5-10, 174



Second Team

Offense

QB Seth Shuman, Valdosta, Sr., 6-2, 190

RB Sam Jackson, McEachern, Sr., 5-9, 175

RB Sheldon Evans, Roswell, Jr., 5-10, 198

WR Louis Hall, Woodstock, Soph., 6-0, 168

WR Kyle Davis, Archer, Sr., 6-2, 211

TE Shaun Bonner, Colquitt County, Sr., 6-3, 240

OL Sean Bailey, Lambert, Sr., 6-6, 320

OL Tyler McLellan, South Forsyth, Jr., 6-6, 315

OL Tyler Fannin, Mill Creek, Jr., 6-3, 290

OL Jeremiah Russell, Newnan, Sr., 6-1, 223

OL Cameon Whiteman, Roswell, Sr., 6-3, 285

ATH Tyler Simmons, McEachern, Sr., 5-11, 194

ATH Jamyest Williams, Archer, Jr., 5-9, 170

K Brenton King, Mill Creek, Jr., 6-0, 165



Defense

DL Aubrey Solomon, Lee County, Jr., 6-4, 285

DL Cameron Kline, South Forsyth, Sr., 6-1, 225

DL Tyler Vernon, Mill Creek, Sr., 6-4, 230

DL Andrew Tarver, McEachern, Sr., 6-2, 300

LB Robert Snyder, Collins Hill, Sr., 6-3, 215

LB Chandler Wooten, North Cobb, Jr., 6-2, 218

LB Emanuel Bridges, Newnan, Sr., 6-3, 219

LB Sam Griffith, Hillgrove, Sr., 5-10, 190

DB Marcelino Ball, Roswell, Sr., 5-11, 185

DB Stewart Head, Etowah, Sr., 6-4, 190

DB Ajani Kerr, McEachern, Sr., 6-0, 180

DB DeAngelo Gibbs, Peachtree Ridge, Jr., 6-2, 207

P Micah Bull, Mill Creek, Sr., 5-11, 215

RET Edmond Graham, Mill Creek, Sr., 5-9, 160



Honorable Mentions: QB Quinterius Neely, Roswell, Sr.,; QB Chase Brice, Grayson, Jr.; QB Addison Shoup, Walton, Jr.; RB K.K. Brooks, Walton, Sr.; WR Cole Taylor, Lassiter, Sr.; WR Jaylen Camp, South Forsyth, Sr.; WR Kendrick Jackson, Roswell, Sr.; WR Dorian Miles, Brookwood, Sr.; WR Tray Eafford, Lee County, Sr.; TE/DL Gabe Nabers, Lowndes, Sr.; TE/DL Mack Nash, Camden County, Sr.; OL Tavares Tate, Westlake, Sr.; OL Demarcus Tinsley, Newnan, Sr.; OL Nate Lee, Lowndes, Sr.; ATH Qwazavia "Ty" Lee, Colquitt County, Sr.; DL Emmanuel Belmar, Collins Hill, Sr.; DL Jaden Hunter, Westlake, Jr.; DL Ryan Kaio, Etowah, Sr.; DL Dondre Winn, Camden County, Sr.; DL Nathan Brayan, Lovejoy, Sr.; DL Eli Huggins, West Forsyth, Jr.; LB Jeremiah Gemmel, East Coweta, Jr.; LB Bronson Rechsteiner, Etowah, Sr.; DB K.D. Satterwhite, Newnan, Jr.; DB Xavier McKinney, Roswell, Jr.; DB Jalen Phelps, Hillgrove, Sr.; DB Antwon Kincade, Valdosta, Jr.; DB Curtis Roach, South Forsyth, Sr.; K Alex Babir, South Forsyth, Sr.; P/RET Devonte Brown, East Coweta, Jr.; P Jack Pigott, Roswell, Sr.; RET Myles Blouin, Roswell, Sr.



CLASS AAAAA

Offensive Player of the Year: Jake Fromm, Houston County, Jr.

Defensive Player of the Year: Derrick Brown, Lanier, Sr.

Coach of the Year: Gary Varner, Allatoona



First Team

Offense

QB Jake Fromm, Houston Co., Jr., 6-3, 225

RB Russell Halimon, Allatoona, Sr. 5-10, 185

RB Quarderman Sloan, Sr., Drew, 5-9, 170

WR Randrecous Davis, Mays, Sr., 5-11, 180

WR Justin Hall, Alexander, Jr., 5-8, 175

TE Turner Cockrell, Allatoona, Sr., 6-5, 205

OL James DeMatto, Kell, Sr. 6-4, 285

OL D’Antne Demery, Brunswick, 6-6, 310

OL Austin Gibbs, Allatoona, Sr., 6-3, 265

OL Frank Ferrell, Glynn Academy, Sr., 6-2, 240

OL Fred Williams, Carver-Columbus, Sr., 6-5, 290

K Skyler Davis, Allatoona, Soph., 5-5, 135

ATH Deejay Dallas, Glynn Academy, Jr., 6-1, 190



Defense

DL Derrick Brown, Sr., Lanier, 6-4, 320

DL Allen Johnson, Allatoona, Sr., 6-3, 235

DL Aaron Sterling, Jr., Stephenson, 6-3, 265

DL Michael Pitts, Sr., Stephenson, 6-4, 230

DL Torrez Finney, Jones County, Sr., 5-8, 210

LB Jamie Skalski, Northgate, Sr., 6-1, 225

LB Bryson Armstrong, Kell, Sr., 6-0, 200

LB Juanya Tarver, Allatoona, Sr. 5-10, 175

LB Tobias Little, Sr., Mays, 6-1, 235

DB Essang Bassey, Columbus, Sr. 5-10, 180

DB Walter Thomas, Glynn Academy, Sr., 5-6, 167

DB Rayshawn McCall, Clarke-Central, Sr. 5-8, 175

DB Terrence Carter, Sr., Northgate,  5-10, 165

P Julien Chang, Kell, Sr. 6-0, 185

RET Tyler Noland, Dalton, Sr., 5-9 165



Second Team

Offense

QB Jawon Pass, Carver-Columbus, Sr., 6-5, 220

RB Ton Evans, Northgate Jr., 5-8, 175

RB Brian Herrien, New Manchester, Sr. 5-11, 215

WR Amari Colbert, Houston Co., Jr., 6-3, 195

WR Nick Singleton, Jones County, Jr., 5-10, 190

TE Matt Trotter, Sr., Warner Robins, 6-6, 230

OL Andrew Williams, Dalton, Sr., 6-3, 290

OL Zolantae Hillery, Glynn Academy, Jr., 6-6, 275

OL Jaylen Buchanan, Sr., Northgate, 6-0, 270

OL Caleb Kelly, Northside-Warner Robins, Jr, .6-3, 290

OL Trey Hill, Houston County, Soph., 6-5, 330

ATH Chris Byrd, Sr., Gainesville, 5-9, 190

ATH Messiah Dorsey, Sr., Gainesville, 6-0, 185

K Nathan Robertson, Northside-Columbus, Jr., 5-10, 175



Defense

DL Dexter Roberson, Glynn Academy, Sr., 6-0, 245

DL Charles Wiley, Stockbridge, Sr., 6-3, 245

DL Trayzel Jureidini-Wyche, Alexander, Jr., 6-0, 190

DL Cameron Gill, Chapel Hill, Sr., 6-3, 215

LB Juwuan Jones, Lanier, Jr., 6-3, 215

LB Michael Robinson, Allatoona, Jr., 6-1, 195

LB Dylan Carl, Creekview, Sr., 6-0, 185

LB Matt Cook, Dalton, Sr., 6-0, 200

DB Chris Lyles, Gainesville, Sr., 5-11, 175

DB Kendall Cross, Glynn Academy, Jr., 5-9, 215

DB Javontay Smith, Carver-Columbus, Sr.

DB Skyler Baggs, Brunswick, Sr., 6-3, 180

DB Jordon McKinney, Dalton, Sr., 5-11, 185

P Jamie Skalski, Northgate, Sr, 6-1, 225

RET Jay Anderson, Northgate, Jr, 5-11, 150



Honorable Mentions: QB Brandon Rainey, Allatoona, Sr.; QB Bradley Hunnicutt, Jones County, Jr.; QB Kyle Wilkie, Creekview, Sr.; RB CeCe Green, Winder-Barrow, Sr.; RB Dedrick Mills, Ware County, Sr.; RB Garrison Hurd, Glynn Academy, Sr.; RB Patrick Brown, South Effingham, Sr.; RB Marcella Baity, Lanier, Sr.; RB Marcko Baity, Lanier, Jr.; RB Demetrius Davis, Coffee, Jr.; RB Gregory Payton, Carver-Atlanta, Sr.; WR Derrion Rakestraw, Sequoyah, Sr.; WR Trevor Kolb, Creekview, Jr.; TE Chris Age, Northgate, Sr.; ATH Marquez Callaway, Warner Robins, Sr.; OL Trey Hill, Houston County, Soph.; OL Tristen Swords, Winder-Barrow, Sr.; OL Austin Hester, Shaw, Sr.; DL Cameron Gill, Chapel Hill, Sr.; DL Undray Heller, Coffee, Jr.; LB Kam Burnett, Northside-Warner Robins, Jr.; LB Quan Grady, Coffee, Sr.; LB Nathan Millwood, Winder-Barrow, Jr.; LB Hunter Hall, Glynn Academy, Soph.; DB Tae Daley, Northside-Warner Robins, Jr.; DB C.J. Burress, Lanier, Jr.; DB Matt Lewis, Northgate, Sr.; DB Terell Solomon, Jones County, Sr.; K Jordan Strevig, Houston County, Sr.; P Seth Neugebauer, Brunswick, Jr.; DB Darion Anderson, Houston County, Sr.: DB Marquez Callaway, Warner Robins, Sr.



CLASS AAAA

Offensive Player of the Year: Trevor Lawrence, Cartersville, Soph.

Defensive Player of the Year: Shug Frazier, Buford, Sr.

Coach of the Year: Joey King, Cartersville



First Team

Offense

QB Trevor Lawrence, Cartersville, Soph., 6-5, 190

RB Elijah Holyfield, Woodward Academy, Sr., 5-11, 206

RB Dameon Pierce, Bainbridge, Soph., 5-11, 205

WR Joshua Johnson, Woodward Academy, Jr.,, 5-11, 170

WR Alphonso Stephens, Howard, Sr., 6-0, 190

TE Miller Forestall, Cartersville, Sr., 6-5, 215

OL Ben Cleveland, Stephens County, Sr., 6-7, 320

OL Cooper Simpson, Buford, Sr., Sr., 6-1, 260

OL Chandler Tuitt, Sandy Creek, Sr., 6-3, 260

OL Noah Ramsey, SE Whitfield, Sr., 6-4, 280

OL Caleb Etheridge, Mary Persons, Jr., 6-3, 280

K Nick Jones, St. Pius X, Sr., 6-0, 165

ATH Martin Mangram, Buford, Sr., 5-10, 175



Defense

DL Shug Frazier, Buford, Sr., 6-3, 320

DL Malik Herring, Mary Persons, Jr., 6-4, 250

DL Jordan Smith, Lithonia, Sr., 6-6, 220

DL David Marshall, Upson Lee, Sr., 6-4, 275

LB Jeremiah Littles, Wayne County, Sr., 6-1, 240

LB T.D. Roof, Buford, Jr., 5-11, 202

LB Markaviest Bryant, Crisp County, Jr., 6-4, 235

LB Cyrus Addison, NW Whitfield, Sr., 6-3, 220

DB Richard LeCounte, Liberty County, Jr., 5-10, 175

DB Marlon Character, Grady, Sr., 6-0, 173

DB Markeith Montgomery, Ridgeland, Soph., 5-11, 165

DB Javon Jackson, Sandy Creek, Sr., 5-11, 180

P Drew Pack, Mary Persons, Sr., 6-0, 165

RET Joshua Blackwell, Buford, Jr., 5-10, 160



Second Team

Offense

QB Ryan Glover, Woodward, Jr., 6-1, 190

RB Billy Mance, Thomson, Sr., 6-0, 210

RB Jacquez Williams, Liberty County, Sr., 6-2, 200

WR Tyler Story, Bainbridge, Sr., 6-0, 180

WR Terries Callahan, Cartersville, Sr., 6-0, 165

TE Aubrey Payne, Locust Grove, Sr., 6-5, 220

OL Brodarius Hamm, Spalding, Sr., 6-5, 320

OL Chris Andrews, Spalding, Jr., 6-1, 305

OL Jeff Taylor, Jonesboro, Sr., 6-4, 293

OL Tavarious Jones, Thomson, Jr., 6-1, 170

OL Tristan Crowder, Carrollton, Sr., 6-5, 298

ATH Deaundre Alford, Spalding, Sr., 5-10, 160

K Bill Leroy, West Laurens, Sr., 5-9, 180



Defense

DL Kali James, Jonesboro, Sr., 5-9, 260

DL Nick Moss, Thomson, Sr., 5-11, 213

DL Brodarius Hamm, Spalding, Sr., 6-5, 320

DL D.J. Forte, Sandy Creek, Sr., 6-2, 260

LB Kelvin Johnson, Spalding, Jr., 6-1, 200

LB Roury Glanton, Carrollton, Sr., 6-0, 230

LB Dezmond Harris, Jonesboro, Jr., 5-10, 205

LB Tyler Reed, Cartersville, Sr., 6-2, 215

DB Sean Harper, Fayette County, Sr., 6-1, 196

DB Eric Burrows, Worth County, Sr., 6-1, 185

DB Jeffrey Hubbard, Woodward Academy, Jr., 5-10, 170

DB Matthew Hearst, Veterans, Sr., 5-11, 200

P Juwan Gibbs, Eastside-Covington, Jr., 6-1, 225

RET Jeffrey Hubbard, Woodward Academy, Jr., 5-10, 170



Honorable Mentions: QB Zerrick Cooper, Jonesboro, Sr.; QB Brett McLaughlin, Bainbridge, Jr.; QB Luke Shiflett, Northwest Whitfield, Soph.; RB Montralius Mosley, Jonesboro, Sr.; RB Jalyn Shelton, Ridgeland, Soph; RB Quay Reviere, Upson-Lee, Sr.; WR Jordan Griffin, Jonesboro, Sr.; WR Korey Banks, Sandy Creek, Sr.; WR Greg White, Riverdale, Jr.; TE Will Bazemore, Mary Persons, Sr.; TE/DE Caleb Auer, Buford, Sr.; OL Parker Mallet, Sandy Creek; WR/DB Jake Simpson, Buford, Jr.; WR Brandon Marsh, Buford, Sr.; OL Innis Claud, Buford, Sr.; OL Chet LaGod, Marist, Sr.; OL LaDarius Garnes, Bainbridge, Jr.; LB Dezmond Harris, Jonesboro, Jr.;  DB J.R. Pace, Woodward Academy, Jr.; K Ty Chasten, Pickens, Sr.; DB Eli Dixon, Madison County, Sr.;  K Brad Hurst, White County, Sr.; RET Isaiah Nelson, Veterans, Sr.; WR/RET Antone Williams, Woodward Academy, Sr.; DL Trey Howard, Mary Persons, Jr. QB Courvoisier King, Howard, Sr.



CLASS AAA

Offensive Player of the Year: Mecole Hardman, Elbert County, Sr.

Defensive Player of the Year: Antwuan Jackson, Cedar Grove, Sr.

Coach of the Year: Gerry Romberg, Westminster



First Team

Offense

QB Kaelan Riley, Calhoun, Sr., 6-4, 200

RB Colby Wood, Jefferson, Soph., 5-10, 180

RB Sidnee Johnson, Adairsville, Sr., 5-10, 210

WR Markese Jackson, East Hall, Jr., 5-10, 179

WR Markevese Latimer, Washington County, Jr., 5-10, 170

TE Landon Rice, Calhoun, Sr., 6-6, 250

OL Matthew Castner, Blessed Trinity, Sr., 6-1, 290

OL Netori Johnson, Cedar Grove, Jr., 6-5, 330

OL Jake Defoor, Calhoun, Sr., 6-4, 275

OL Caleb Chandler, Jefferson, Sr., 6-5, 302

OL Raekwon Allen, Spencer, Sr., 6-3, 300

K Blake Gillikin, Westminster, Sr., 6-1, 180

ATH Mecole Hardman, Elbert County, Sr., 5-10, 171



Defense

DL Antwuan Jackson, Cedar Grove, Sr., 6-3, 205

DL Kenny Cooper, Sonoraville, Sr., 6-4, 295

DL Michail Carter, Jackson, Sr., 6-3, 300

DL Kareem Warren, Westside-Macon, Sr., 5-11, 295

LB Jaleel Laguins, Oconee County, Sr., 6-2, 216

LB Elyssee Mberm-Bosse, Cedar Grove, Sr., 6-2, 230

LB Tyquan Statham, West Hall, Sr., 6-2, 210

LB Logan Craighead, Blessed Trinity, Sr., 6-1, 225

DB Baylon Spector, Calhoun, Jr., 6-2, 190

DB Tyrique McGhee, Peach County, Sr., 5-10, 178

DB Marquel Lane, Adairsville, Sr., 5-6, 160

DB Cameron Young, Dodge County, Sr., 6-0, 180

P Anthony Lotti, West Hall, Sr., 6-1, 192

RET Torey Hall, Adairsville, Sr., 5-11, 180



Second Team

Offense

QB Devin Lancaster, Ringgold, Sr., 6-2, 190

RB Milton Shelton, Blessed Trinity, Sr., 5-10, 180

RB Cedric Maynard, Callaway, Sr., 5-9, 180

WR Chase Royer, Pierce County, Jr., 5-10, 170

WR Zac Maldonado, Hart County, Sr., 6-0, 185

TE J.T. Bertrand, Blessed Trinity, Fr., 6-1, 205

OL Tyler Gillikin, Westminster, Sr., 6-3, 210

OL Drew McEntyre, Calhoun, Sr., 6-2, 300

OL Theron Cooper, Dodge County, Jr., 6-5, 250

OL Tristan Pierce, Ringgold, Sr., 6-5, 285

OL Drew Aiken, Franklin County, Sr., 6-2, 300

ATH Zay Malcome, Westminster, Jr., 5-6, 165

K Blaine Halvorson, Westside-Macon, Jr., 5-10, 150



Defense

DL Davis Harper, Elbert County, Sr., 6-2, 190

DL Tyler Gillikin, Westminster, Sr., 6-3, 210

DL Chris Baker, Spencer, Sr., 6-1, 287

DL Tommy Owens, Cook, Jr., 5-11, 205

LB Fletcher Hooks, Peach County, Jr., 6-1, 220

LB Kyle Glover, Dodge County, Sr., 5-11, 200

LB Tradonis Causey, Westside-Macon, Sr., 6-0, 260

LB Markus Wright, Jordan, Sr., 6-2, 215

DB Elijah Hamilton, Blessed Trinity, Sr., 6-1, 190

DB Tay Huff, Elbert County, Soph., 5-10, 151

DB Zack Boobas, Jefferson, Sr., 5-10, 185

DB Trea Jackson, Cook, Soph., 5-9, 164, Soph.

P Cal Thrailkill, Lumpkin County, Sr., 5-8, 135

RET Markese Jackson, East Hall, Jr., 5-10, 179



Honorable Mentions: QB Derrick Evans, Central-Macon, Sr.; QB Zeb Noland, Oconee County, Sr.; QB Jelani Woods, Cedar Grove, Jr.; QB Savion Knowlton, Westside-Macon, Sr.; RB Arkeem Byrd, Jenkins, Sr.; RB Brandon Doe, Cook, Soph.; RB LaBron Morris, Cedar Grove, Sr.; RB Tyrell Smith, Spencer, Sr.; WR Ervin Davis, Spencer, Sr.; WR Gerimie Mitchell, Westside-Macon, Sr.; WR Jyjil Smith, Jackson, Sr.; WR Jermaine Hernandez, Spencer; WR Steve Dolphus, Westside-Macon, Sr.; TE  Justin Slocum, Central-Macon, Sr.; TE Zane Folsom, Cook, Sr.; OL  Cole Hart, Elbert County, Jr.; OL Austin Stout, Calhoun, Sr.; OL J.T. Black, Peach County, Sr.; DB/ATH Ian Ude, Westminster, Jr.; DB/ATH Rankin Woley, Westminster; DL Joseph Randolph, Jefferson, Sr.; DL Dontae Wilson, Jefferson, Jr.; LB Jordan Stewart, Decatur, Sr.; LB Ereon Teasley, Elbert County, Sr.; LB Jireh Wilson, Calhoun, Sr.; LB Quin Williams, Morgan County, Soph.; DB Dennis Bell, Decatur, Jr.; DB Vicen'te Thompkins, Laney, Sr.; DB Daymeonta White, Spencer, Sr.; QB Savion Knowlton, Westside-Macon, Jr.



CLASS AA

Offensive Player of the Year: J.D. King Fitzgerald, Jr.

Defensive Player of the Year: Tru'Self Cooper, Benedictine, Sr.

Coach of the Year: Chris Slade, Pace Academy



First Team

Offense

QB Davis Mills, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-3, 188

RB J.D. King, Fitzgerald, Jr., 5-11, 205

RB Isaiah Foster, Chattooga, Jr., 5-10, 165

WR Trey Brown, Macon County, Soph., 6-3, 170

WR Trey Blount, Pace Academy, Jr., 6-3, 195

TE Charlie Woerner, Rabun County, Sr., 6-5, 220

OL Devin Cochran, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-7, 300

OL Sanders Creech, Benedictine, Sr., 6-0, 257

OL Jamaree Salyer, Pace Academy, Soph., 6-3, 310

OL Andrew Thomas, Pace Academy, Jr., 6-5, 305

OL Timothy Coleman, Pace Academy, Sr., 6-2, 290

K Sam Sloman, Pace Academy, Sr., 5-10, 190

ATH Wesley Kennedy, Benedictine, Jr., 5-10, 179



Defense

DL Matt Brown, Heard County, Sr., 6-3, 220

DL Tyvonte Maxwell, Brooks County, Sr, 5-10, 305

DL Randy Wade, Early County, Sr., 6-2, 225

DL Robby Allison, Dublin, Sr., 6-3, 220

LB Tru'Self Cooper, Benedictine, Sr., 6-1, 225

LB Jermany Hawkins, Screven County, Sr., 5-11, 215

LB Pippin Davis, Lamar County, Sr., 6-2, 205

LB Kentarius Felton, Macon County, Jr., 5-10, 190

DB Mick Assaf, Pace Academy, Sr., 6-1, 185

DB Chris Dublin, Model, Jr., 5-10, 175

DB Demarcus Addie, Manchester, Sr., 6-2, 185

DB William Poole, Hapeville Charter, Jr., 6-1, 175

P Brooks Buce, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-1, 175

RET Aaron Bedgood, Fr., Bryan County, 5-9, 170



Second Team

Offense

QB T.J. Bell, Jefferson County, Sr., 6-3, 185

RB Jared Daniels, Macon County, Jr., 5-9, 175

RB Jordan Argilagos, Wesleyan, Sr., 5-10, 185

WR Nathan Vick, Brooks County, Sr., 6-3, 175

WR Liam Sullivan, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-2, 190

*TE C.J. Afoa, Chattahoochee County, Sr., 6-2, 205

*TE Lecitus Smith, Fitzgerald, Jr., 6-4, 240

OL Jason Poe, Fitzgerald, Jr., 6-0, 215

OL Ford Higgins, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-2, 240

OL Grayson Hulett, McIntosh County Institute, Sr., 6-1, 230

OL Samuel Collins, Vidalia, Jr., 6-3, 285

OL Christian Meadows, Macon County, Soph., 6-3, 330

ATH Caleb O'Neal, Gordon Lee, Sr., 6-3, 210

K Raul Martinez, Fitzgerald, Sr., 6-3, 210



Defense

DL C.J. Brewer, Bowdon, Sr., 6-2, 260

DL Darrius Hampton, Fitzgerald, SR., 6-0, 250

DL Melton Brown, Jefferson County, Jr., 6-3, 250

DL Raymond Smith, Macon County, Sr., 6-4, 345

LB Roitavious Boatright, Jefferson County, Sr., 5-11, 195

LB Isaiah Carter, Chattahoochee County, Jr., 6-0, 200

LB Phillip Markwalter, Pace Academy, Sr., 6-2, 225

LB Drew Aspinwall, Wesleyan, Sr., 5-11, 185

DB Brandon Little, Jefferson County, Sr., 5-10, 150

DB Willie Ross, Fitzgerald, Jr., 6-0, 175

DB Jordan Mack, Wesleyan, Sr., 6-2, 182

DB Curt McDonald, Macon County, Jr., 5-10, 170

P Noah Cannon, Rabun County, Jr., 6-2, 192

RET Tyleek Collins, Benedictine, Soph.,, 5-9, 168



Honorable Mentions: QB K'Hari Lane, Macon County, Jr.; QB Demontay Jones, Brooks County, Sr.; QB Bailey Fisher, Rabun County, Soph.; RB Deon Jackson, Pace Academy, Jr.; WR Marquis Carter, Jefferson County, Sr.; WR/DB Tucker Cannon, Wesleyan, Sr.; WR Mackery White, Chattahoochee County, Sr.; WR Malcolm Cunningham, Greater Atlanta Christian, Sr.; WR/DB Harrison Cook, Wesleyan, Jr.; DB/WR Berkley Boglin, Greater Atlanta Christian, Sr.; LB Chris Harris, Benedictine, Jr.; DB Nick Hawkins, Chattooga, Jr.; K Jake Verity, Bremen, Sr.; K/P Jordan Weaver, Wesleyan, Sr.; ATH Shamel Johnson, Metter, Soph.; S Josh Reliford, Fitzgerald, Jr.; Landon Lawrence, Darlington, Sr.



CLASS A

Offensive Player of the Year: Taylor Trammel, Mt. Paran Christian, Sr.

Defensive Player of the Year: Chase Burdette, Eagle's Landing Christian, Sr.

Coach of the Year: Jim Dickerson, Clinch Co.



First Team

Offense

QB Liam Welch, Aquinas, Sr., 6-2, 185

RB Taylor Trammell, Mt. Paran, Sr., 6-2, 202

RB D.J. Pollard, Irwin County, Sr., 5-5, 170

WR Quintez Cephus, Sr., 6-2, 180

WR Tamorrion Terry, Turner County, Jr., 6-3, 205

TE Kaleb Adams, Wheeler County, Sr., 6-5, 205

OL Rob Kraeling, Prince Avenue, Sr., 6-8, 270

OL Chandler Reeves, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-6, 255

OL Steven Bedosky, Landmark Christian, Sr., 6-3, 255

OL Riley James, Clinch County, Sr., 6-1, 300

OL Garrison Winter, Pinecrest Academy, Jr., 5-10, 225

K Ryan O’Neil, Lincoln County, Sr. 6-0, 175

ATH Lorenzo Smothers, Marion County, Sr., 5-8, 175



Defense

DL Antonneous Clayton, Dooly County, Sr., 6-3, 230

DL Teon Burroughs, Charlton County, Sr., 5-11, 250

DL Chauncey Manac, Clinch County, Sr., 6-3, 250

DL Alan Cater, Mount Paran Christian, Sr., 6-4, 240

LB Chase Burdette, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-0, 225

LB Garret Harris, Mount Paran Christian, Sr., 6-0, 200

LB Marquez Bembry, Mt. Vernon Presbyterian, Jr., 6-4, 205

LB Trent Smoyer, Emanuel County Institute, Jr., 5-10, 175

DB Demetris Robertson, Savannah Christian, Sr., 6-0, 180

DB Ronquez Harden, Johnson County, Sr., 5-10, 206

DB Khaleb Hood, Eagle’s Landing Christian, Soph., 5-10, 170

DB Duke Roberts, Lincoln County, Soph., 6-0, 170

P Jonathan Rogers, Montgomery County, Sr., 6-1, 225

RET Raykwon Anderson, Charlton County, Fr., 5-9, 165



Second Team

Offense

QB Drew Richardson, Athens Academy, Sr., 6-2, 215

RB Lofton Tidwell, Landmark Christian, Jr. 5-10, 190

RB Shannon Young, Clinch County, Jr., 5-10, 210

WR George Welch, Aquinas, Soph., 5-11, 170

WR Dazhun Steele, Emanuel County Institute, Soph., 6-4, 185

TE Wyatt Settles, Athens Academy, Sr., 6-2, 200

OL Ethan Crawford, Aquinas, Sr., 6-4, 320

OL Carter Smith, Mount Paran Christian, Jr., 6-2, 240

OL Zach Quinney, Savannah Christian, Jr., 6-5, 265

OL Ryan Moore, Clinch County, Sr., 6-4, 315

OL Will Evans, Aquinas, Sr., 6-3, 255

ATH Ryan McCarthy, Pinecrest Academy, Jr., 6-3, 195

K Brad Powell, First Presbyterian Day, Sr., 5-10, 190



Defense

DL Michael Dasher, Charlton County, Sr., 6-0, 280

DL Dalton Owens, Prince Avenue Christian, Jr., 6-2, 265

DL John Wesley Whiteside, Christian Heritage, Jr., 6-0, 285

DL Alex Herndon, Calvary Day, Sr., 6-2, 250

LB Malik Martin, Trion, Sr., 5-10, 200

LB Keyshawn Martin, Lincoln Co., Jr., 6-1, 220

LB Chandler Reeves, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-6, 255

LB Peter Nelson, Pinecrest Academy, Sr., 6-1, 180

DB Jordan Hightower, Prince Avenue Christian, Sr., 5-8, 160

DB Jerrod Jones, Clinch County, Sr., 5-8, 160

DB T.J. Smith, Aquinas, Jr., 6-0, 175

DB Lorenzo Smothers, Marion County, Sr., 5-8, 175

P Daniel Weaver, First Presbyterian Day, Sr., 6-4, 195

RET Ty Elam, Lincoln County, Jr., 5-10, 165



Honorable Mentions: QB Tyson Cooper, Christian Heritage, Sr.; QB Tyler Moore, Turner County, Soph.; RB Lyn-J Dixon, Taylor County, Soph.; RB D’Angelo Durham, Aquinas, Soph.; RB Cole Chancey, Commerce, Jr.; RB O’Showen Williams, Stratford, Sr.; WR J’Varius Wood, Commerce, Sr.; TE John Allen Knox, Mount Paran Christian, Sr.; TE John Michael O’Quinn, Stratford, Sr.; RB/QB Charles McClelland, Clinch County, Soph.; WR/DB Richard Jibunor, Athens Christian, Soph.; OL Jared Pate, Commerce; Sr.; OL  Cody Weaver, Commerce, Sr.; OL Zach Thompson, Emanuel County Institute, Sr.; OL Carter Canady, Stratford, Sr.; DL Josh Long, Brookstone, Jr.; LB Ben Davis, Pacelli, Sr.; LB Quincey Cooper, Clinch County, Sr.; LB Zach Ragle, Prince Avenue Christian, Sr.; K/P Shea Underwood, Towns County, Sr.; K Jackson McLarty, Mount Paran Christian, Jr.; RET Cedrick Leggett, Turner County, Sr.

  Comments