Valley Preps

Alabama Sportswriters Association all-state football team

From staff reports

2015 ALABAMA SPORTS WRITERS ASSOCIATION

ALL-STATE FOOTBALL TEAM

CLASS 7A

FIRST TEAM

Offense

QB: Paris Chambers, McGill-Toolen, Sr., 6-2, 180

RB: Kingston Davis, Prattville, Sr., 6-1, 235

RB: La'Mical Perine, Theodore, Sr., 6-0, 215

RB: Jarrion Street, Hewitt-Trussville, Sr., 6-2, 198

WR: Chazz Garrett, Hazel Green, Sr., 6-5, 195

WR: Derrick McCarty, Theodore, Sr., 5-9, 165

WR: Henry Ruggs III, Lee-Montgomery, Jr., 6-0, 175

OL: Eric Archie, Murphy, Sr., 6-1, 268

OL: Grey Best, Spain Park, Sr., 6-2, 260

OL: Justice Hammond, Oak Mountain, Sr., 5-11, 265

OL: Jamahl Jelks, Gadsden City, Sr., 6-3, 330

OL: Tyler Pritchett, Auburn, Sr., 6-3, 270

K: Sage Ledbetter, Auburn, Sr., 5-7, 135

Defense

DB: John Broussard, Central-Phenix City, Sr., 6-0, 172

DB: A.J. Harris, Bob Jones, Jr., 6-0, 185

DB: Kyriq McDonald, James Clemens, Jr., 5-11, 190

DB: Josh Williams, McGill-Toolen, Sr., 5-9, 170

LB: Joe Donald, Mountain Brook, Sr., 6-2, 215

LB: Dytarious Johnson, Prattville, Sr., 6-0, 234

LB: Carlton Martial, McGill-Toolen, Jr., 5-10, 205

LB: Jeremiah Moon, Hoover, Sr., 6-4, 210

DL: Neil Farrell, Murphy, Jr., 6-4, 295

DL: Walter Pritchett, Central-Phenix City, Sr., 6-2, 225

DL: Labryan Ray, James Clemens, Jr., 6-4, 270

DL: Perry Young, Spain Park, Sr., 6-0, 190

P: Tyler Sumpter, Spain Park, Sr., 5-10, 230

Athlete

PJ Hall, Hoover, Sr., 5-11, 196

Will Ignont, Buckhorn, Jr., 6-1, 235

Terrell Kennedy, McGill-Toolen, Sr., 5-11, 185

Darnell Mooney, Gadsden City, Sr., 6-0, 175

SECOND TEAM

Offense

QB: Shaquille Johnson, Lee-Montgomery, Sr., 5-10, 175

RB: Devon Atkinson, James Clemens, So., 5-5, 164

RB: Gary Fearn, Huntsville, Sr., 5-10, 170

RB: Miles Strickland, Bob Jones, Sr., 5-10, 185

WR: Jesse Beck, Sparkman, Sr., 6-2, 185

WR: Justyn Ross, Central-Phenix City, So., 6-3, 180

WR: Marlon Williams, McGill-Toolen, Jr., 6-1, 185

OL: Brian Ankerson, Theodore, Sr., 6-2, 260

OL: Dylan Bradshaw, Enterprise, Sr., 6-3, 305

OL: Alex Robin, Vestavia Hills, Sr. 6-0, 265

OL: Tucker Walters, Bob Jones, Jr., 6-2, 290

OL: Cody Wyatt, Prattville, Sr., 6-3, 285

PK: Matt Stephenson, Bob Jones, Sr., 5-10, 210

Defense

DB: Zyon Gilbert, Jeff Davis, Jr., 6-1, 171

DB: Justen Little, Tuscaloosa Co., Sr., 6-1, 180

DB: Shawn Shamburger, Theodore, Sr., 6-0, 190

DB: Daniel Thomas, Lee-Montgomery, Sr., 6-0, 192

LB: Kendric Haynes, Murphy, Jr., 6-1, 225

LB: Vada King, Smiths Station, Sr., 6-2, 240

LB: Bailey McElwain, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 235

LB: Monty Rice, James Clemens, Jr., 6-2, 210

DL: Demarcus Clarke, Bob Jones, Sr., 6-2, 240

DL: Braxton James, Prattville, Sr., 6-0, 250

DL: T.J. Rayam, Thompson, Sr., 6-0, 308

DL: Jakhiry Turner, Foley, Sr., 6-0, 215

P: Brady Williams, Alma Bryant, Sr., 6-2, 185

Athlete

Maceo Booker, James Clemens, Sr., 5-8, 180

Travez Bozeman, Jeff Davis, Jr., 5-10, 173

Mason Edwards, Sparkman, Sr., 6-2, 191

Nolan Turner, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 180

Coach of the Year

Tyrone Rogers, Lee-Montgomery

HONORABLE MENTION

QB: Brady Polson, Bob Jones, Jr.; Zac Thomas, Hewitt-Trussville, Sr.

RB: Jaxton Carson, Central-Phenix City, Jr.; Larry Wooden, Spain Park, Jr

REC: Quincy Cox, Hoover, Sr.; Austin Taylor, Smiths Station, Sr.

OL: Brody Collier, James Clemens, Jr.; Adam Raschilla, Tuscaloosa Co., Sr.

K: Keller Farni, Murphy, Sr.; A.J. Reed, Prattville, Sr.

DB: Marcus Jones, Enterprise, Jr.; Daniel Miller, Fairhope, Sr.

LB: Michael Sharpley, James Clemens, Jr.; Keonte White, Enterprise, Jr.

DL: Alec Jackson, Jeff Davis, Jr.; Kameron Petty, Buckhorn, Sr.

P: J. Michael Riley, Davidson, Sr.; Collin Sherrill, Tuscaloosa Co., Sr.

ATH: Karon Delince, Central-Phenix City, Jr., Hunter Gibson, Sparkman, So.

CLASS 6A

FIRST TEAM

Offense

QB: Tyler Johnston, Spanish Fort, Sr., 6-2, 210

RB: Josh Johnson, Opelika, Sr., 5-9, 215

RB: Brian Robinson, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-1, 213

RB: Desmon Turner, Fort Payne, Sr., 5-10, 163

WR: Javon Brown, Spanish Fort, Sr., 5-10, 175

WR: T.J. Simmons, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 180

WR: Reginald Todd, Blount, Sr., 6-5, 190

OL: Deonte Brown, Austin, Sr., 6-4, 347

OL: Marcus Jenkins, Park Crossing, So., 6-4, 328

OL: Jacob Johnson, Spanish Fort, Sr., 6-4, 305

OL: Shoyne Reams, Dothan, Sr., 6-5, 280

OL: Jakori Savage, Baldwin Co., Sr., 6-7, 280

K: Coby Neenan, Northview, Sr., 6-3, 193

Defense

DB: P.J. Blue, Park Crossing, Sr., 6-3, 200

DB: Lane Davenport, Walker, Sr., 5-11, 170

DB: Reagan Padgett, Gardendale, Sr., 5-10, 170

DB: J’Marick Woods, Florence, Jr., 6-3, 201

LB: K.J. Britt, Oxford, Jr., 6-1, 223

LB: Joshua Draper, Lee-Huntsville, Sr., 5-11, 228

LB: Thomas Johnston, Spanish Fort, Jr., 6-2, 220

LB: Lyndell Wilson, Carver-Montgomery, Sr., 6-3, 235

DL: Zo Bridges, Opelika, Sr., 6-2, 212

DL: Nick Fields, Dothan, Sr., 6-2, 280

DL: Griffin Gentry, Homewood, Sr., 6-3, 265

DL: Justin Thomas, Spanish Fort, Jr., 6-5, 265

P: Jake Bentley, Opelika, Jr., 6-4, 217

Athlete

Tyre Gray, Benjamin Russell, Sr., 5-10, 170

Velus Jones, Saraland, Sr., 6-0, 180

Roman Payton, Northridge, Sr., 5-10, 175

Ty Pigrome, Clay-Chalkville, Sr., 5-10, 190

SECOND TEAM

Offense

QB: Kadarius Toney, Blount, Jr., 6-1, 185

RB: Sean Long, Saraland, Sr., 5-8, 180

RB: Asa Martin, Austin, So., 5-11, 175

RB: Necolby Maxwell, Benjamin Russell, Jr., 5-8, 190

WR: Nico Collins, Clay-Chalkville, 6-5, 200

WR: Terrance Watkins, Athens, Sr., 6-3, 185

WR: Antonio Wright, Blount, Sr., 6-5, 190

OL: Gerald Bell, Bessemer City, Sr., 6-3, 297

OL: Cru Birdyshaw, Walker, Sr., 6-5, 270

OL: Hunter Brannon, Cullman, Jr., 6-4, 275

OL: Reid Hulgan, Fort Payne, Jr., 6-4, 285

OL: Matthew Trehem, Saraland, Jr., 6-3, 310

K: Seth Reburn, Gardendale, Sr., 6-0, 170

Defense

DB: Vincent Burrell, Bessemer City, Sr., 6-2, 197

DB: Tyrez Lindsey, Dothan, Sr., 6-2, 200

DB: Dwain Smith, Muscle Shoals, Sr., 5-9, 190

DB: Andreaz Spencer, Paul Bryant, Sr., 5-9, 162

LB: Caleb Felton, Muscle Shoals, Sr., 6-4, 210

LB: Alex Medina, Walker, Sr., 6-0, 220

LB: Justin Patterson, Cullman, Sr., 6-1, 225

LB: Tre Threat, Spanish Fort, Sr., 6-3, 225

DL: Kurtis Beaman, Huffman, Sr., 6-1, 320

DL: Romie Dukes, Minor, Sr., 6-2, 255

DL: Andrew Freeman, Gardendale, Jr., 5-10, 215

DL: Jalen Madden, Northridge, Sr., 6-2, 320

P: Griffin McCollum, Decatur, Sr., 5-11, 190

Athlete

Jaylond Adams, Minor, Jr., 5-10, 172

Malcolm Askew, McAdory, Jr., 5-11, 175

T.C. Lowe, Austin, Sr., 5-11, 200

Ethan McMinn, Cullman, Sr., 5-10, 175

Coach of the Year

Jeremy Perkins, Austin

HONORABLE MENTION

QB: Victor Garth, Austin, Sr.; Landon Smothers, Muscle Shoals, Sr.

RB: Roderick Melton, Northview, Sr.; Derrick Underwood, Homewood, Sr.

REC: Xavier Lane, Carver-Montgomery, Sr.; Zabrian Moore, Paul Bryant, Sr.

OL: Marquise Lavender, Hueytown, Sr.; Chris Roy, McAdory, Sr.

K: Jake Lane, Park Crossing, Jr.; Kristian Wilmore, Southside-Gadsden, Sr.

DB: Jeawon Taylor, Park Crossing, Sr.; Carson Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.

LB: Jeremiah Jones, Bessemer City, Sr.; Erroll Thompson, Florence, Sr.

DL: Marquel Shelton Jr., Bessemer City, Jr.; Caleb Tillman, Northview, Sr.

P: Kobe Baggett, Dothan, Sr.; Zac Everett, Saraland, Sr.,

ATH: DeKarlos Billingsley, Scottsboro, Jr.

CLASS 5A

FIRST TEAM

Offense

QB: Demarcus Williams, Jackson, Sr., 6-2, 185

RB: Jordan Bentley, Guntersville, Sr., 6-1, 200

RB: Ostin McPherson, St. Paul’s, Sr., 5-8, 175

RB: Keenan Woodruff, Alexandria, So., 5-10, 165

WR: Jacob Dean, Mortimer Jordan, Sr., 6-2, 180

WR: Tae Provens, Madison Co., So., 6-1, 180

WR: Quinton Sutton, Marbury, Jr., 5-11, 160

OL: Bubba Dowdell, Beauregard, Sr., 6-3, 295

OL: Peyton Nance, Etowah, Jr., 6-0, 280

OL: Dakota Sams, Alexandria, Sr., 6-3, 255

OL: Austin Stidham, Russellville, Jr., 6-5, 250

OL: Darius Whitfield, St. Paul’s Sr., 6-3, 250

K: Baylor Barnes, Charles Henderson, Sr., 6-0, 175

Defense

DB: Taryon Baker, J.O. Johnson, Sr., 6-0, 173

DB: B.J. Edmonds, St., Paul’s Sr., 5-11, 200

DB: Kendarian Handy, Jackson, Jr., 6-2, 195

DB: Quincy Parker, Dallas Co., Jr., 6-2, 165

LB: Justin Cowans, Moody, Sr., 5-10, 180

LB: Colton Parton, Madison Co., Sr., 6-1, 220

LB: Darius Moore, Etowah, Sr., 5-10, 170

LB: Keondre Stephens, Central-Tuscaloosa, Sr., 5-11, 195

DL: Marlon Davidson, Greenville, Sr., 6-5, 270

DL: Bryce Huff, St. Paul’s, Sr., 6-3, 245

DL: Alfred Thomas, Sidney Lanier, So., 6-3, 260

DL: Quinnen Williams, Wenonah, Sr., 6-4, 265

P: Jack Peavey, Madison Co., Jr., 5-10, 180

Athlete

Spencer Brown, Mortimer Jordan, Jr., 6-0, 225

Jaquan Lewis, Greenville, Sr., 5-11, 180

Kobe Smith, West Point, Sr., 5-10, 190

Harrison Skinner, Guntersville, Sr., 5-9, 170

Coach of the Year

Dusty Goode, Mortimer Jordan

SECOND TEAM

Offense

QB: Duncan Hodges, Mortimer Jordan, Sr., 6-3, 200

RB: Deyon Hill, Russellville, Sr., 6-0, 210

RB: Gabe Ozio, Madison Co., Sr., 5-9, 170

RB: Brandon Simmons, Pleasant Grove, Sr., 6-0, 210

WR: Da’Coreyon Johnson, Sidney Lanier, So., 5-10, 165

WR: Jonathon Powell, Greenville, Sr., 6-3, 190

WR: Sylvaughn Turner, East Limestone, Sr., 6-3, 190

OL: Sean Brown, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 300

OL: Paul Daniels, Dallas Co., Jr., 6-4, 289

OL: Mackenan Thompson Jr., Calera, Jr., 6-4, 280

OL: James Walker, Eufaula, Sr., 6-4, 289

OL: Ray Worthy, Jackson, Sr., 6-2, 320

K: Marvin Betancourt, Russellville, Jr., 5-9, 160

Defense

DB: A.J. Collier, Demopolis, Sr., 5-9, 170

DB: Trey Hutto, Lawrence Co., Sr., 6-1, 185

DB: Dedrick Powell, Carver-Birmingham, So., 5-10, 190

DB: Jaquan Smith, Greenville, Sr., 6-1, 185

LB: Hunter Averhart, Corner, Sr., 5-11, 215

LB: Anfernee Bradley, Vigor, Sr., 5-10, 180

LB: Garenton Flowers, Eufaula, Sr., 6-1, 200

LB: Drew Schlemmer, Alabama Chr., Sr., 5-10, 215

DL: Terrence Corbett, East Limestone, Sr., 6-5, 215

DL: Ryan Johnson, St. Paul’s Jr., 6-4, 245

DL: Tycory Sims, Jackson, Sr., 6-0, 240

DL: Chrishun Young, Etowah, Sr., 6-0, 235

P: Ashton Carter, Moody, Sr., 6-3, 200

Athlete

Leonard Johnson, Hayden, Jr., 6-2, 195

Brandon Rogers, Vigor, Sr., 5-10, 170

Jamal Tucker, Alexandria, Jr., 6-0, 175

Griffin Widner, Randolph, Sr., 6-3, 230

HONORABLE MENTION

QB: James Foster, Sidner Lanier, So.; Miller Mosley, St. Paul’s, Sr.

RB: Jamarius Mayfield, Shelby Co., Sr.; Valadin Spencer, Fairfield, Jr.

REC: Timmie Gibson, Central-Tuscaloosa, Sr.; Heath Senn, Beauregard, Sr.

OL: Quenten Sales, J.O. Johnson, Sr.; Colton Wadkins, St. Paul’s, Sr.

K: Graham Haney, Eufaula, Jr.

DB: Jaquorius Johnson, Russellville, Sr.; Kyshaun McDaniel, Sidney Lanier, Sr

LB: Jeremy Stanfield, Hayden, Sr.; Giovanni Williams, Wenonah, Jr.

DL: Rahmeel Cook, Demopolis, Sr.; Tadarrius Patterson, Carver-Birmingham, Jr.

ATH: Kyle Harrell, Calera, Jr.; Myles Mason, Pleasant Grove, So.

CLASS 4A

FIRST TEAM

Offense

QB: Drew Guy, Fayette Co., Sr., 6-1, 225

RB: Calvin Figueroa, Saks, Sr., 5-11, 180

RB: Jamal Hourel, Andalusia, Jr., 5-11, 195

RB: Tre Nation, Leeds, Sr., 6-0, 215

WR: Jeremiah Blake, Cleburne Co., Sr., 6-1, 170

WR: DeQuan Johnson, Southside-Selma, Jr., 6-1, 200

WR: Kemonta Stockdale, Holt, Sr., 6-3, 240

OL: Wesley Alexander, Leeds, Sr., 6-2, 280

OL: Chauncey Callier, UMS-Wright, Sr., 6-1, 205

OL: Austin Cummins, North Jackson, Sr., 6-6, 240

OL: Dee Nalls, Fayette Co., Sr., 6-2, 305

OL: Tyler Studdard, Oneonta, Jr., 6-2, 310

K: Robert Adams, Trinity, Sr., 6-3, 185

Defense

DB: Noah Ard, Cordova, Sr., 6-1, 180

DB: Reed Blankenship, West Limestone, Jr., 5-10 180

DB: TreShawn Brown, Montevallo, Jr., 5-11, 175

DB: Quartez Henderson, Cherokee Co., Jr., 5-10, 170

LB: Walker Chandler, UMS-Wright, Sr., 5-9, 163

LB: Riley Cole, Oneonta, Sr., 6-3, 215

LB: Sterling Jones, St. James, Jr., 6-1, 225

LB: Jake Whitehead, Brooks, Sr., 6-1, 195

DL: Patrick Fleming, Cordova, Jr., 6-0, 195

DL: Lex Morgan, Wilson, Jr., 6-6, 305

DL: Isiah Sharp-Perry, Leeds, Jr., 6-1, 230

DL: Josephus Smith, Leeds, Sr., 5-10, 250

P: Bryant Wallace, Rogers, Jr., 5-11, 171

Athlete

Kaleb Barker, Priceville, Sr., 6-2, 205

Kolbi Fuqua, Cordova, So., 6-4, 200

Tadarryl Marshall, Leeds, Sr., 6-0, 175

Michael Matthews, UMS-Wright, Jr., 6-1, 196

Coach of the Year

Andrew Zow, Montevallo

SECOND TEAM

Offense

QB: Avery Harris, Munford, Jr., 5-11, 195

RB: Omar Brown, North Jackson, Jr., 5-10, 185

RB: Deondre Hampton, Brooks, Jr., 6-0, 185

RB: Dalton Parks, DAR, Sr., 5-10, 185

WR: Ahmad Edwards, Montevallo, So., 6-0, 170

WR: Ty Stone, Dadeville, Sr., 6-0, 180

WR: Kondarius Wilson, Fayette Co., Sr., 5-8, 172

OL: Brian Anderson, Catholic-Montgomery, Jr., 6-3, 280

OL: Brayden Clem, West Limestone, Sr., 5-11, 260

OL: Jakari Robinson, Munford, Jr., 6-2, 302

OL: John Robinson, Cleburne Co., Sr., 6-2, 300

OL: Deangelo Woods, Cordova, Jr., 6-2, 300

K: Morgan Coston, Leeds, Sr., 5-10, 160

Defense

DB: Jaylan Clay, Cordova, Sr., 6-0, 179

DB: Koi Freeman, Leeds, Sr., 6-2, 180

DB: Taylor Shirley, Deshler, Sr., 5-10, 165

DB: Jake Vick, West Blocton, Sr., 5-10 170

LB: Matthew Bush, Headland, Sr., 6-1, 215

LB: Tre Marbury, Dadeville, Sr., 6-1, 200

LB: Travis Sailo, Sipsey Valley, Sr., 6-2, 260

LB: Austin Stephens, Munford, Sr., 5-11, 212

DL: Eugene Bowden, Bibb Co., Sr., 5-10, 190

DL: Nahum Horton, Cherokee Co., Sr., 6-2, 260

DL: Paul Jackson, UMS-Wright, Sr., 6-1, 251

DL: J.P. Ogle, J.B. Pennington, Sr., 6-2, 235

P: Joe Gurley, Brooks, Jr., 6-3, 185

Athlete

Jacob Graves, Cherokee Co., Jr., 5-7, 150

Kolton Medley, Brooks, Jr., 5-10, 160

Brady Sherrill, Haleyville, Jr., 5-10, 184

Stevonte Tullis, Ashford, Jr., 6-0, 185

HONORABLE MENTION

QB: Khamari Gibbs, Southside-Selma, Sr.; Zac Oden, Montevallo, Jr.

RB: Charles Smith, Munford, Sr.; Jacob Washburn, J.B. Pennington, Sr.

REC: Austin Hallmark, Sardis, Sr.; Mario Wilson, Fayette Co., Sr.

OL: Cody Hendrix, North Jackson, Jr.; Kyle Murphy, Sardis, Sr.

DB: Kell Floyd, Elmore Co., Sr.

LB: Preston Malone, Northside, Jr.; Kerieq Sparks, Fayette Co., Jr

DL: Quentin Dawson, North Jackson, Sr.; Will McKinney, Oneonta, Sr.

P: Chase Lancaster, West Limestone, Jr.

ATH: Trey Harris, North Jackson, Jr.; Markise Leverette, Bibb Co., Sr.

CLASS 3A

FIRST TEAM

Offense

QB: Taylor Hayes, Piedmont, Jr., 5-11, 185

RB: Andrew Brown, Winston Co., Sr., 5-10, 185

RB: Darnell Jackson, Piedmont, Sr., 5-11, 180

RB: Kearvae Qualls, Colbert Co., Sr., 5-7, 145

WR: Jaylyn Hinton, Daleville, Sr., 6-3, 187

WR: Deacon Medders, American Chr., Sr., 6-4, 183

WR: Tyrell Riley, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-3, 190

OL: Jack Heebe, Bayside Acad., Sr., 6-2, 274

OL: Kade McLaney, Geneva, Jr., 6-3, 275

OL: Jake Najor, T.R. Miller, Sr., 5-10, 190

OL: Dagan Smith, Lauderdale Co., Sr., 5-10, 255

OL: Austin Troxell, Madison Acad., Jr., 6-8, 300

K: Colin Douglas, Bayside Acad., Sr., 6-4, 190

Defense

DB: Eric George, North Sand Mountain, Sr., 5-10, 175

DB: Jerrell Lawson, Pike Co., Sr., 6-1, 185

DB: Pace Ozmint, Glencoe, Sr., 6-2, 175

DB: John Trousdale, Lauderdale Co., Sr., 6-1, 175

LB: Neonta Alexander, Piedmont, Sr., 6-0, 205

LB: Ben Davis, Gordo, Sr., 6-4, 235

LB: Ja’Len Sims, Fultondale, Fr., 6-1, 185

LB: Kenjorian Walker, Daleville, Sr., 5-8, 170

DL: Chase Bobbitt, Piedmont, Jr., 6-1, 220

DL: Frank Carlisle, New Hope, Sr., 6-0, 265

DL: Austin Chastang, Bayside Acad., Sr., 6-3, 215

DL: Devontae Williams, Opp, Sr., 6-3 205

P: Adam Browner, New Hope, Sr., 6-4, 222

Athlete

Bayley Blanchard, Piedmont, Sr., 6-1, 185

Ahmed Isaac, Midfield, Sr., 6-1, 166

Jordan Montgomery, Walter Wellborn, Jr., 6-2, 175

Kade Young, American Chr., Sr., 6-3, 186

Coach of the Year

Phil Lazenby, Bayside Acad.

SECOND TEAM

Offense

QB: Koy Chapman, Gordo, Jr., 6-0, 195

RB: Deshon Cowling, Pike Co., Sr., 6-0, 186

RB: Alex McNeal, Daleville, Sr., 5-8, 165

RB: Caleb Squires, American Chr., Sr., 6-1, 207

WR: Jaelin Ferdinand, Madison Acad., Sr., 5-8, 165

WR: Reggie Thompson, Opp, So., 6-0, 166

WR: Mydarius Truillo, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-8, 165

OL: Jeff Ford, Glencoe, Sr., 6-4, 220

OL: Adam Grace, Oakman, Sr., 6-1, 190

OL: D’Angelo Jones, Gordo, Sr., 6-4, 300

OL: Mason Langley, Piedmont, Jr., 6-3, 285

OL: Austin Walker, American Chr., Jr., 6-1, 221

K: Gunnar Jones, Lauderdale Co., Sr., 5-8, 155

Defense

DB: Grant Atkins, American Chr., Sr., 5-11, 178

DB: Chardian Johnson, T.R. Miller, Sr., 6-1, 175

DB: Keke Matthews, Madison Acad., Jr., 5-9, 170

DB: Cardavion Myers, Piedmont, So., 6-1, 170

LB: Chance Bates, Colbert Co., So., 6-0, 240

LB: Jud Blount, Montgomery Acad., Jr., 5-7, 170

LB: Hunter Bowling, Beulah, Jr., 6-0, 205

LB: Giovanni Mosley, Weaver, Jr., 5-11, 160

DL: Dalton Beck, American Chr., So., 6-1, 280

DL: Jason King, Fultondale, Jr., 5-8, 220

DL: Eligha Lampley, Pike Co., Sr., 5-7, 145

DL: Deonte Taylor, Aliceville, Jr., 6-2, 214

P: Bryan Holt, Prattville Chr., Sr., 6-0, 210

Athlete

Taylor Eubanks, Ohatchee, Jr., 5-10, 185

Collin Herring, Gordo, So., 5-9, 213

Orlando Lacey, Opp, Jr., 6-0, 165

Malik Miller, Madison Acad., Sr., 6-0, 220

HONORABLE MENTION

QB: Tyler Jeffreys, Colbert Co., Sr.; Jamichael King, Hillcrest-Evergreen, Sr.

RB: Jalyn Jones, Lauderdale Co., Jr.; Austin Tucker, Ohatchee, Jr.

REC: Joel Brock, Sand Rock, Sr.; Tyler Davis, Gordo, Sr.

OL: Mason Hill, Colbert Co., Sr.; Krae Keener, Piedmont, Jr.

DB: Malik Smith, Sheffield, Jr.

LB: Xavier Allen, Pike Co., Sr.; Parker Davis, American Chr., So.

DL: Michael Bonner, Pike Co., Sr.; Stuart Davis, Slocomb, Sr.

ATH: Jordan Hunt, Winfield, Sr.; Dezmond Johnson, Slocomb, Sr.

CLASS 2A

FIRST TEAM

Offense

QB: Ramsey Rigby, Elba, Sr., 6-0, 194

RB: Reco Hannah, Randolph Co., Sr., 6-1, 200

RB: Dilan Kilpatrick, Fyffe, Jr., 5-10, 171

RB: Austin Kinsey, Washington Co., So., 5-11, 220

WR: Anquaevious Pollard, Lanett, So., 6-6, 190

WR: Grant Simmons, Samson, Sr., 6-4, 180

WR: Gerren Wasden, Mobile Chr., Sr., 5-10, 160

OL: Tyler Harris, Luverne, So., 6-2, 275

OL: Blaine Hudson, Elba, Sr., 6-5, 294

OL: Ethan Jones, Fyffe, Sr., 6-2, 250

OL: Austin Lewter, Tanner, Sr., 6-1, 308

OL: Drew McClendon, Cold Springs, Sr., 6-3, 215

K: Dawson Hamlin, Zion Chapel, So., 6-2, 155

Defense

DB: Kaleb Burroughs, Red Bay, Jr., 5-8, 160

DB: Keith Gallmon, Mobile Chr., So., 5-11, 191

DB: Peyton Gilliland, Cleveland, Sr., 6-1, 210

DB: Grant Griffin, New Brockton, Sr., 5-9, 175

LB: Hunter Avery, Mobile Chr., Sr., 6-2, 210

LB: Hunter Green, Cleveland, Jr., 5-11, 190

LB: Isaac Holt, Horseshoe Bend, Sr., 6-1, 210

LB: Kyle Walker, G.W. Long, Sr., 5-10, 215

DL: Braxton Fretwell, Hatton, Sr., 6-2, 190

DL: Levi Hammack, Addison, Sr., 6-1, 284

DL: Antonio Hill, Elba, Sr., 5-8, 160

DL: Travon Mathis, Lanett, Jr., 6-3, 240

P: Grant Akridge, Elba, So., 6-4, 222

Athlete

Garrett Sanders, G.W. Long, Jr., 5-7, 160

Chadarius Townsend, Tanner, Jr., 6-1, 185

JaTarvious Whitlow, LaFayette, Jr., 6-0, 185

Dylan Wiggins, Ranburne, Sr., 6-1, 180

Coach of the Year

Gardner Gilliland, Cleveland

SECOND TEAM

Offense

QB: Jordan Aubrey, Mobile Chr., Sr., 6-1, 185

RB: Garrett Appling, Holy Spirit, Sr., 6-0, 175

RB: Lee Hisbon, Tanner, Jr., 5-8, 175

RB: Tate Ozbirn, Red Bay, Jr., 5-10, 160

WR: Blake Edwards, Elba, Sr., 5-10, 178

WR: Andre Little, West End, Jr., 5-11, 170

WR: Owen Smith, Ranburne, Sr., 6-0, 160

OL: Cade Vickery, Flomaton, Sr., 6-2, 270

OL: Josh Morris, Washington Co., Sr., 6-1, 255

OL: Wes Davis, Samson, Jr., 6-2, 215

OL: Riley Smith, Ranburne, Jr., 5-11, 235

OL: Wynn Thompson, Sweet Water, Sr., 5-10, 230

K: Juan Castro, Cleveland, So., 5-10, 160

Defense

DB: Will Huckabee, Sweet Water, Jr., 6-3, 185

DB: Clay Kelley, New Brockton, Sr., 5-9, 175

DB: DeVantae King, LaFayette, Sr., 6-1, 165

DB: Markel Mull, Tanner, Sr., 5-11, 178

LB: Jonas Brock, Sulligent, Sr., 5-11, 165

LB: Walter Dukes, LaFayette, Sr., 6-1, 198

LB: Blake Johnson, Elba, Sr., 6-0, 195

LB: Tyquavious Mayberry, Tanner, Sr., 6-1, 198

DL: Cole Hosch, Fyffe, Sr., 6-1, 215

DL: Colby Knoblock, Red Bay, Sr., 6-1, 223

DL: Hunter Motichek, Sulligent, So., 6-5, 215

DL: Shelby Styron, Goshen, Sr., 6-3, 220

P: Max Weeks, New Brockton, Jr., 6-3, 180

Athlete

Tuffy Casey, Ariton, Sr., 6-2, 200

Christian Crandall, Cold Springs, Sr., 5-9, 160

Tristan Rittenhouse, Cleveland, Sr., 6-1, 195

Cavoseaa Stinson, Elba, Sr., 5-10, 175

HONORABLE MENTION

QB: Hunter Grant, West End, Sr.

RB: Troy Young, Mobile Chr., Jr.

REC: Andrew Prestridge, Randolph Co.; So., KV Williams, Francis Marion, Sr.

OL: James Harris, Flomaton, Sr.; Von Motley, New Brockton, Sr.

K: Beau Horn, Mobile Chr., Jr.; Jake Howle, Ranburne, Jr.

DB: Cedric Abrams, Washington Co., Sr.; Terrell Flavors, Flomaton, Sr.

LB: Michael Anderson, Washington Co., Jr.; Ricky Hall, Providence Chr., Jr.

DL: Khalif Kellum, Lanett, Jr.

ATH: Keyshaun Abston, Washington Co., Sr.; Darrien Latham, Pickens Co., Sr.

CLASS 1A

FIRST TEAM

Offense

QB: Grayson Wakefield, Decatur Heritage, Jr., 6-0, 175

RB: Terence Dunlap, Maplesville, Jr., 5-11, 175

RB: Ivory Starr, Cedar Bluff, Fr., 6-0, 175

RB: Xavier Thornton, Millry, Sr., 5-9, 215

WR: Michael Kennedy, Marengo, So., 5-9, 150

WR: Tommy Spivey, Brantley, Jr., 6-0, 160

WR: Jonathon Thomas, Berry, Sr., 6-1, 165

OL: D’Andre Autry, Cedar Bluff, Sr., 6-2, 230

OL: Brandon Bates, Linden, Jr., 5-10, 230

OL: Morris Collins, Keith, Sr., 6-4, 315

OL: Tanner Swinney, Hackleburg, Sr., 6-1, 240

OL: Devan Wallace, Maplesville, Sr., 6-3, 230

K: Rios Ceballos, Billingsley, Sr., 5-9, 150

Defense

DB: Dequan Charleston, Linden, Jr., 6-1, 165

DB: Tyler Dean, J.U. Blacksher, Jr., 5-11, 175

DB: Jeff Hunter, Decatur Heritage, Sr., 5-11, 175

DB: Chris Shufford, McKenzie, Jr., 5-8, 145

LB: Xavious Coleman, Brantley, Sr., 6-1, 190

LB: Will Harrison, Maplesville, Sr., 6-1, 230

LB: Cameron Longmire, Georgiana, So., 5-7, 180

LB: Anthony Miller, Verbena, Jr., 5-7, 140

DL: Lewis Anderson, A.L. Johnson, Sr., 5-8. 149

DL: De’Angelos Crispin, Marengo, So., 6-3, 190

DL: Jeffery Lee, Billingsley, Jr., 6-1, 195

DL: DaVontae Poole, Linden, Jr., 6-0, 177

P: Braden Pyron, Marion Co., Fr., 6-3, 170

Athlete

Dax Benton, Hubbertville, Jr., 6-1, 180

Jacob Free, Brantley, Jr., 6-5, 210

Cordarius Pritchett, Marengo, Jr., 5-9, 151

Trevor Wallace, Maplesville, Sr., 5-10, 170

Coach of the Year

Steve Meek, Decatur Heritage

SECOND TEAM

Offense

QB: Josh Decker, Cedar Bluff, Jr., 6-0, 205

RB: Quintin Downey, Spring Garden, Jr., 6-0, 215

RB: Derrick Dunigan, Billingsley, Jr., 5-10, 190

RB: Domonique Jones, Keith, Jr., 5-10, 190

WR: Jamie Abernathy, Cedar Bluff, Sr., 5-10, 175

WR: Jacquez Payton, Georgiana, Sr., 5-10, 175

WR: Condie Pugh, McKenzie, Sr., 5-10, 165

OL: Chris Hodges, Wadley, Fr., 6-0, 200

OL: Aaron Holliman, South Lamar, Sr., 6-2, 325

OL: Khalil Keith, Winterboro, Jr., 6-5, 305

OL: Anthony Jones, Brantley, Sr., 6-2, 250

OL: Ethan Rogers, Spring Garden, Sr., 5-10, 220

K: Brandon Barnes, Gaylesville, Sr., 5-10, 210

Defense

DB: Ryan Howton, Berry, Sr., 6-0, 135

DB: Isaiha Jones, Cedar Bluff, So., 5-10, 170

DB: Jacob Sanders, Marion Co., Jr., 5-9, 160

DB: Alex Turner, Kinston, Jr., 5-9, 160

LB: Corey Hall, Maplesville, Sr., 5-10, 185

LB: Ross Johnson, Cedar Bluff, Fr., 6-1, 220

LB: Dorian Jones, Chickasaw, So., 5-9, 180

LB: Justyn Willingham, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 218

DL: Troy Locke, Berry, Sr., 5-11, 188

DL: Cole Revis, Hackleburg, So., 6-2, 220

DL: Demarcus Rich, Georgiana, Sr., 6-2, 180

DL: James Smith, J.U. Blacksher, Sr., 5-11, 210

P: Anthony Reddit, J.U. Blacksher, Jr., 5-11, 185

Athlete

KaMaury Avery, Wadley, Sr., 5-11, 225

Khalil Jones, Notasulga, Sr., 6-0, 185

Kyle Redmond, South Lamar, Sr., 5-11, 180

Jaqarise Stacy, Isabella, So., 5-10, 172

HONORABLE MENTION

QB: Matt Harper, Hackleburg, Jr.; James Raines, Berry, Jr.

RB: Josef Bates, Phillips, Sr.; Gary Cook, Notasulga, Jr.

REC: Quae Drake, Wadley, So.

OL: Lane Mitchell, Kinston, Sr.; Ethan Morrison, Berry, Jr.

LB: Marcus McMeans, Winterboro, Jr.; Kyle Roberson, Victory Chr., Sr.

DL: Isaac Green, Billingsley, Sr.; Colbie Sumblin, Kinston, Sr.

P: William Brown, McKenzie, Jr.; Landon Reed, Billingsley, Jr.

ATH: John Abercrombie, Meek, So.; Zac Folmar, Kinston, Sr.

AISA

FIRST TEAM

Offense

QB: Nathan Rourke, Edgewood Acad., Sr., 6-2, 200

RB: Kris Brown, Escambia Acad., Jr., 5-9, 180

RB: Joseph Burke, Autauga Acad., Sr., 6-0, 240

RB: Mitchell Lewis, Lee-Scott Acad., Sr., 6-0, 220

WR: Marquese Christian, Pike Liberal, Sr., 6-1, 175

WR: Jackson Henderson, Morgan Acad., Sr., 6-0, 175

WR: Jackson Tate, Edgewood Acad., Jr., 6-1, 192

OL: Austin Barnett, Edgewood Acad., Sr., 5-9, 310

OL: Braxton Brown, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 245

OL: Trey Carter, Monroe Acad., Sr., 6-1, 300

OL: H.T. Fountain, Escambia Acad., Sr., 6-0, 235

OL: Mike Williams, Bessemer Acad., Sr., 6-6, 295

K: John David Willis, Abbeville Chr., Jr., 6-1, 235

Defense

DB: Fred Flavors, Escambia Acad., So., 5-11, 160

DB: Andrew Martin, Marengo Acad., Sr., 5-9, 135

DB: Brodie Medders, Bessemer Acad., Sr., 5-10, 170

DB: Nick Pope, Clarke Prep, Sr., 6-2, 215

LB: Riley Harcrow, Pickens Acad., Sr., 5-9, 155

LB: Steven Stuntz, Springwood, Sr., 6-0, 210

LB: Noah Wilder, Bessemer Acad., Jr., 6-0, 215

LB: Khalid Young, Edgewood Acad., So., 6-2, 215

DL: Cason Cook, Marengo Acad., Sr., 6-4, 255

DL: J.L. Gaston, Monroe Acad., Sr., 6-4, 280

DL: Jack Stewart, Morgan Acad., Sr., 6-3, 185

DL: Mason Utterback, Bessemer Acad., Sr., 6-3, 315

P: Zach Roberts, Hooper Acad., Sr., 6-0, 160

Athlete

Keonte Chambers, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-0, 195

Griffin Fenn, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 180

David Hussey, Lowndes Acad, Sr., 6-3, 180

Drex Roach, Abbeville Chr., Sr., 6-3, 175

Coach of the Year

Ashley Carlisle, Abbeville Chr.

SECOND TEAM

Offense

QB: Logan Burnett, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 200

RB: Christian Gillespie, Chambers Acad., Sr., 5-6, 170

RB: Hayden Huckabee, Marengo Acad., Sr., 5-11, 180

RB: Desmon Richards, Lakeside Acad., Sr., 5-8, 165

WR: Robbins Bonner, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-4, 190

WR: Stephen Hartley, Fort Dale, Sr., 6-0, 170

WR: Maurice Young, Edgewood Acad., Jr., 5-11, 160

OL: C.J. Allen, Pike Liberal, Sr., 6-1, 220

OL: Reed Crosby, Fort Dale, Sr., 6-5, 270

OL: Devin Deloach, Autauga Acad., Jr., 6-1, 265

OL: Noah Johnson, Tuscaloosa Acad., Sr., 5-10, 225

OL: Aaron Scroggins, Bessemer Acad., Jr., 6-2, 275

K: Trey Finison, Tuscaloosa Acad., Fr., 5-9, 150

Defense

DB: Stone Edwards, Autauga Acad., Sr., 5-9, 180

DB: Cole Griffin, Monroe Acad., Sr., 6-2, 180

DB: Woodham Kemmer, Morgan Acad., Sr., 5-9, 180

DB: Michael Taylor, Edgewood Acad., Sr., 5-9, 170

LB: Thomas Etheridge, Marengo Acad., Sr., 6-1, 213

LB: Tyler Hussey, Pike Liberal, Jr., 6-0, 175

LB: Dallas Nichols, Monroe Acad., Sr., 5-9, 230

LB: Caleb Tyler, Abbeville Chr., Jr., 5-7, 145

DL: Geo Little, Escambia Acad., Sr., 5-11, 225

DL: Markell Speights, Tuscaloosa Acad., Sr., 5-6, 230

DL: Colby Stone, Fort Dale, Sr., 6-1, 240

DL: Grey Tucker, Clarke Prep, Sr., 6-3, 220

P: Dan Wendland, Autauga Acad., Sr., 5-10, 180

Athlete

Kelvin Lucky, Edgewood Acad., Sr., 6-6, 230

Drake McKenzie, Russell Chr. (Miss.), Sr., 6-3, 190

Taylor Roberts, Jackson Acad., Sr., 6-0, 190

Tevin Sharpe, Autauga Acad., Sr., 6-0, 175

HONORABLE MENTION

QB: Harrison Adams, Morgan Acad., Sr.

RB: Brandon Cook, Bessemer Acad., Sr.; Kaleb Sessions, Patrician Acad., Sr.

REC: Daniel Green, Edgewood Acad., Sr.; Dalton McKenzie, Monroe Acad., So.

OL: Tyler Anderson, Edgewood Acad., Jr.; Gabe Sexton, Evangel Chr.-Montgomery, Jr.

DB: Coby Ross, Autauga Acad., Sr.

LB: Collin Holloway, Crenshaw Chr., Sr.; J.R. Wood, Morgan Acad., Sr.

DL: Josh Heath, Hooper Acad., Sr.; Sawyer McKenzie, Pike Liberal, Jr.

P: Cody Cain, Abbeville Chr., Sr.

ATH: Chance Britt, Pickens Acad., Sr.; D.J. Patterson, Evangel Chr.-Montgomery, So.

  Comments